Det blev en kollaps av sällan skådat slag när Örgryte IS förlorade med 3-7 hemma mot Mölndal-klubben Lindome från division 2. Än mer anmärkningsvärt med förlusten är det faktum att Öis, efter dryga kvarten spelad, hade en ledning med 3-0.
Förlusten kom dessutom bara dagar efter att de blåröda åkt ut ur Svenska cupen efter en fiasko-artad förlust mot Vänersborgs FK.
Men trots andra tunga förlusten mot ett division 2-lag på mindre än en vecka är det en sansad Öis-tränare som analyserar senaste kollapsen mot Lindome.
– Man får se det lite för vad det är, fram tills dags dato har vi testat med mycket juniorer, säger tränare Marcus Lantz och fortsätter:
– I dag spelade vi ju med vårt U-19-lag och jag tror vi hade med omkring fyra spelare från A-truppen.
Är det inte svårt att spela ihop ett lag om man bara kör med juniorer?
– Jo men vi har sagt att från och med på torsdag, då vi får tillbaka flera skadade och sjuka, så kommer vi börja köra på ordinarie trupp.
Beroende av två spelare
Några av spelarna som har saknat den senaste tiden har varit hemvändaren Johan Elmander och hans anfallspartner William Atashkadeh. Bägge spelarna väntas dock vara med när man möter Kalmar FF på lördag.
Tunnheten på anfallarfronten har dock varit ett frågetecken i Öis och Marcus Lantz håller med att det inte är optimalt att man är så beroende av två spelares hälsa.
– I den bästa av världar hade vi haft en eller två spelare till, men vi måste se att klubbens ekonomi går före.




