Living the dream
Relaterat
Fan vad jag har längtat!!!
Jag fick avsluta 2010 på bästa tänkbara sätt. Jag avslutar detta fina året i den blågula dressen. Precis som jag nämnde i intervjuer efter matchen, det är kvällen innan som man får reda på startelvan. Där stod JAG på högeryttern. Efter jag såg att jag var med i startelvan så ville jag bara gå och lägga mig och invänta tisdagen, precis som när man var en sisådär fyra år, dagen före julafton. Man var så förbannat taggad så man bara ville gå och lägga sig för att julafton skulle vara här. Saken är att man blir övertaggad och man kan inte somna så natten känns som den längsta natten någonsin. Samma känsla var det för mig i måndags, kvällen innan vår match, jag sov jävligt dåligt!
Träningarna gick bra under dessa blå-gula dagar, det är alltid darrigt, men skillnaden denna gång var att jag var avslappnad, jag var fokuserad, jag hade självförtroende, jag visste att jag fortfarande hade fin form efter seriens slut, jag gick bestämde mig att jag inte skulle tänka så mycket, att jag inte skulle trycka ner mig själv med negativa tankar som leder till dålig och negativ energi, jag bestämde mig JAG ÄR FAN INTE SÄMRE ÄN NÅGON ANNAN!
Jag älskar att dra på mig den blå-gula dressen, att få representera sitt land är det största en elitspelare kan vara med om, anser jag. Tårarna var nära när nationalsången spelades, jag stod och log och tänkte: Här vill jag spela, här SKA jag spela! Detta är kärlek! Jag ville visa glöd, och jag tyckte att jag gjorde det! Om allt går som det ska så är det tre spännande år som man har framför sig, 2011 VM i Tyskland, 2012 OS i London, och 2013 EM på hemmaplan. Fan mer inspiration kan man inte hitta. Jag är 26 år nu, inte purfärsk men heller inte lastgammal. Det jag tar med mig är att jag aldrig har känt mig så pigg och vältränad som nu. Jag vet inte hur många år som jag spelar till och jag tänker inte på det heller. Det jag vet är att jag brinner, älskar fotbollen, och just nu så finns det bara en sak som kan stoppa mig och det är att min kropp kapitulerar totalt. Det är min uppgift att se till att den stannar som 26-åring och inte fortsätter som min ålder kommer göra för varje år framöver. Jag är så motiverad inför nästa säsong att jag inte kan vänta, drar till New York i dag, de får bli min lediga tid, sen drar jag igång direkt när jag kommer hem och laddar inför 2011. Ska jag ha chans med landslaget nästa år, så måste jag bygga upp min fysik redan nu, och tro mig, jag kommer gå all in varje vecka.
Nästa år ska jag vara så förbannat bra!
Detta är sista blogginlägget jag gör, jag vill tacka alla mina trogna läsare, och nya läsare. Jag vill tacka för alla vänliga ord, och även ni som vart elaka för det rör mig inte i ryggen, jag blir bara starkare, och viljan att ge er röda ögon ökar bara! Man vet aldrig vart jag dyker upp och slänger ut blogginlägg nästa år, men håll utkik!
Mitt avslutande råd är; var aldrig rädd att drömma! Drömmar håller oss levande!!
Johanna
Veckans innelista:
1. Hotellfrukost, ägg och bacon och fräsch frukt. Så gott.
2. New York, ska släppa lös shopoholicen i mig
3. Håller på att boka Thailandsresa, ska se till så massörerna går runt ytterligare ett år
veckans utelista:
1. R e gn/kyla, lipar inte om det hade vart bara ett av dom men inte båda på en gång!
2. V ärmeljus som bara lyser i drygt två timmar, skitljus.
3. V a ra ifrån mina älsklingar Adam, Tyson, Smulan, det är hjärtskärande.





























