Ny racingserie tar över i Frihamnen
Göteborgs city race arena byter partner – från STCC till nya, konkurrerande racingsserien TTA.
Relaterat
Fyra gånger sedan 2008 har STCC kört på Frihamnspiren, men nu är det slutåkt – Göteborg city race arena har bytt partner.
- Arenan har haft fyra bra år med STCC men nu vill vi fokusera på TTA:s Elitserien i Racing. I Elitserien finns de mest framgångsrika förarna, de största teamen samt de långsiktigt satsande bilimportörerna. Vi investerar för att vidareutveckla arenan, som är unik för Sverige med sitt centrala läge mitt i bilstaden Göteborg och väljer samtidigt att fokusera på TTA som en stark aktör, säger Thomas Lindskog, vd för City Race Arena, i ett pressmeddelande.
Det var förra året som utbrytarorganisationen TTA lanserade en egen racingserie när diskussionerna om STCC:s tävlingsreglemente strandade. TTA valde i det läget att starta en egen, konkurerande, tävling vid sidan av STCC.
TTA:s två race på Frihamnspiren körs 16 juni och 29 september (finalen).


























