Utslagna svenskar hoppas på OS
När temperaturen stiger i boxnings-VM har de svenska herrarna redan jabbat klart. Anthony Yigit och Salomo Ntuves medaljdrömmar dog i åttondelsfinalen. Men hoppet om en OS-biljett lever vidare.
Relaterat
På onsdagen avgörs kvartsfinalerna i boxnings-VM i Azerbajdzjan. Helt utan svenskar.
För Anthony Yigit i 64-kilosklassen tog det slut i åttondelsfinalen mot brasilianaren Everton dos Santos som vann med 22–10. För 52-kilosboxaren och Angeredskillen Salomo Ntuve blev Jasurbek Latipov för svår. Uzbeken vann med 10–7. De övriga fyra svenskarna var utslagna sedan tidigare.
Mästerskapet i Baku gäller även som kval till OS i London nästa år. Ntuve och Yigit kan fortfarande få en OS-biljett med sig hem från VM. Men då måste deras motståndare från åttondelsfinalen ta sig till final.
– Brasilianaren som Yigit mötte är otroligt duktig. Det skulle kunna ge Yigit en OS-plats, säger Erik Bredler, sportchef på Svenska boxningsförbundet.
Anthony Yigit är med sina 20 år yngst i truppen och Skarpnäcksboxaren har imponerat i VM.
Sista chansen att kvala in till OS är vid kvaltävlingar i Istanbul i april nästa år. På damsidan hålls kvalet så sent som i maj.
– Målet är att vi ska ha boxare med på både dam- och herrsidan, säger Erik Bredler. (TT)

























