Em-stjärnan lämnar Sävehof
Isabelle Gulldén lämnar Sävehof och enligt uppgifter till GP är det danska Viborg som blir landslagstjärnans nästa klubb.
Relaterat
Efter EM-succén i slutet av december förra året har ett antal klubbar varit ute efter den 21-åriga landslagsstjärnan Isabelle Gulldéns namnteckning. Tidigare i GP har Gulldén berättat att hon känner sig mogen för att flytta utomlands och det finns några intressanta förslag, men att hon trivs i Sävehof.
I går bekräftade Sävehof för GP att Isabelle Gulldén inte kommer att förlänga sitt kontrakt med klubben.
- Det stämmer. "Bella" blir inte kvar nästa säsong. Hon har bestämt sig för att flytta utomlands. Vi förstår hennes beslut och nu kommer hon få alla möjligheter att utvecklas i en ny och spännande miljö, säger Mats Grauers, Sävehofs ordförande.
Enligt uppgifter till GP är det Viborg - ett av världens bästa klubblag – som lyckats locka till sig den svenska landslagsspelaren. I samma lag finns sedan tidigare en annan före detta Sävehofspelare – Johanna Ahlm.
Huvudpersonen själv är försiktig i sina uttalanden:
- Jag vill helst inte kommentera det här alls ännu. Jag har inte pratat med mina lagkamrater och jag har inte skrivit på för någon annan klubb, säger Isabelle Gulldén.
Men enligt personer som GP varit i kontakt med så talar det mesta för att kontraktet mellan Gulldén och Viborg kommer att skrivas på i början av nästa vecka.
- Det är definitivt inte vilken klubb som helst hon kommer till, Viborg har världsspelare på varje position, forsätter Grauers.
Gulldén har ett minst sagt lyckosamt år bakom sig: SM-guld med Sävehof, Champions League-spel och EM-silver efter finalförlust mot Norge.
Viborg ligger för närvarande tvåa bakom Randers i den danska ligan och har bland annat flera Champions League-titlar på meritlistan.



























