Andersson avgjorde mot Kanada
Relaterat
Två mål på drygt tre minuter från yrvädret Jonas Andersson gav nya, unga Tre Kronor VM-turneringens hittills häftigaste seger.
3-1 (1-0, 2-0, 0-1) var den första VM-segern över Kanada på fyra år.
Tack vare segern tog Tre Kronor ett stort steg mot en plats bland de två bästa lagen i gruppen, vilket skulle innebära både en enklare motståndare och att laget får stanna kvar i Mannheim och spela kvartsfinal.
Tisdagens match mot Schweiz blir en ren gruppfinal.
-Kul att slå Kanada, det var första gången för mig. Vinner vi mot Schweiz kan vi få en lite enklare resa, så det ska vi satsa på nu, sade målvakten Jonas Gustavsson till TV6.
Segern över Kanada var den första sedan 2006 i VM-sammanhang. De tre senaste åren har Tre Kronor förlorat mot "Lönnlöven" i semifinal.
Doldis med fart
Jonas Andersson, 29-årig VM-debutant från Stockholm, tillhör doldisarna i det nya svenska laget. Dynamo Minsk-forwarden har bara en elitseriesäsong bakom sig och har tillbringat mesta tiden utomlands, fyra säsonger i Finland och lika många i de nordamerikanska farmarligorna.
NHL är fortfarande målet - och oddsen att hamna där förbättrades med insatsen mot Kanada.
Efter Johan Harjus ledningsmål fram till 1-0 efter bara 2.35 tog Andersson över i den andra perioden.
Inom loppet av 3.04 sköt han först 2-0 bakom en felplacerad Chris Mason i Kanadas mål och sedan prickade han krysset fram till 3-0 efter en drömpassning från Niklas Persson.
Han höll på att fullborda ett hattrick efter knappt nio minuter men Masons ersättare Chad Johnson klarade med nöd och näppe. Andersson har imponerat genom hela turneringen med sin fart och energi.
Blekt utan Stamkos
Båda lagen har satsat på unga spelare i VM, Kanada kom till spel med sex juniorer och Sverige med fyra. Kanadensarna valde dock att spara storstjärnan Steve Stamkos, 51 mål i NHL, som börjat träna igen efter en misstänkt hjärnskakning.
Utan honom agerade kanadensarna överraskande blekt och tamt. Först i mitten av den andra perioden tände det till när Victor Hedman och Steve Downie, lagkamrater i Tampa Bay, buffade och munhöggs med varandra. Först i den tredje perioden kom den första kanadensiska utvisningen.
Det var först sedan Brooks Laich gjort 3-1 efter 6.57, sedan Fredrik Pettersson, som kanadensarna hotade riktigt ordentligt. Men då spelade Jonas Gustavsson briljant.
-Det var ganska tufft, men det är då det är roligare att vinna också, sade Gustavsson.
Sverige gjorde sin klart bästa match i turneringen. Spelet i egen zon var rejälare och säkrare och i anfallsspelet fanns fyndiga spelkombinationer som tidigare varit sällsynta.
-Vi är aktiva som fasen, tar kommandot på ett helt annat sätt. Vi gjorde det vi pratade om inför matchen, och det var skönt, sade förbundskaptenen Bengt-Åke Gustafsson.


























