Hjälte i streckmatch Stryde in segermålet.
NHL-giganten Detroit krigar om en slutspelsplats. Då kliver Tomas Holmström fram och blir matchhjälte i näst sista minuten mot Calgary.
Johan Franzén sköt och Holmström styrde in 2–1.
– Det var så skönt att jag nog faktiskt får ta och fira med ett glas vin till maten, säger Holmström till Aftonbladet på nätet.
Detroit hämtade in Calgarys ledning genom mål av Pavel Datsiuk. Franzén fick en passningspoäng. Det var sedan Franzéns skott som Holmström styrde in segermålet på i slutet av matchen.
Segern var Detroits tredje raka och innebär att laget är kvar på åttonde och sista slutspelsplats i Western conference, tre poäng före nian Calgary.
– Det känns bra. Men vi måste fortsätta vinna. Jag tror att vi kommer att få slita ända till sista omgången om vi ska klara det, säger Holmström.





























