"Känner för Carlsson"
I helgen är det klart för stans två hetaste serier. Men den ena kan ta slut – om bara några matcher.
FÖR NÄR ELITSERIEN efter en evighetslång grundserie äntligen är framme i slutspel, så har Frölunda verkligen kämpat för att ta sig dit. Inte förrän i näst sista omgången blev Indians, till stans hockeyälskares glädje, klart för den stora grejen.
Ni vet, den som kan sluta med guldhjälmar och firande på Götaplatsen.
Men frågan är om Frölunda modell 2010 har så mycket att hämta i ett slutspel? Laget kan, i sin bästa stund, slå alla lag. Det är positivt och det har vi sett prov på under säsongen. Men laget kan också glida runt på en skena och bli utspelat av ett kvalserieklart Rögle. Och det är inte slutspelsmässigt.
Jag vet inte riktigt varför Ulf Dahlén inte får ut mer av gubbarna, men Johan Holmqvist kan inte leka plexiglas varenda match. Därför kan säsongen ta slut redan i kvartsfinalen. Eller så vänder det totalt – och gubbar som Tomi Kallio, Niklas Andersson och Joel Lundqvist vaknar med allvaret och vårsolen.
Den tanken är skönare att tänka.
DET GÅR FÖRSTÅS att oja sig om snön och kylan, att fotboll inte borde spelas vid den här tidpunkten. Men det är bara att gilla läget.
Allsvenskan startar i eftermiddag, vare sig du eller jag vill.
Enligt rapporterna från Blåvitts träningar finns både Adam Johansson och Nicklas Carlsson med i fighten om en plats i elvan. De tidigare korsbandsskadade grabbarna kör för fullt och kanske lirar när Rehn och Olsson går igenom laget.
Jag känner verkligen för Carlsson.
Han hann ju knappt komma till Göteborg innan han gick sönder. Det här är en kille som har alla förutsättningar att bli en publikfavorit av typen Håkan Mild. Inga konster, inga fantastiska finter – men ett makalöst hårt och smalbensskavande jobb.
Det gillar åtminstone jag.
Sätt honom på Kalmars stjärnor, eller varför inte i en mittfältsduell mot Henrik Rydström? Det vore sevärt på Fredriksskans i eftermiddag, inte bara för ansiktsmålade Blåvittsupportern Stina Wideberg på förstasidan i den här delen.
FICK FÖRRESTEN ETT kanontips av Marcus på mejlen: Spela Supercupfinalen på Ullevi under Gothia Cup-veckan. Tänk er ett lågt inträde och 42 000 åskådare mellan Blåvitt och AIK. Den idén bjussar vi på, Lagrell.
SÅ TILL SIST: Nu åker vi!





























