Historisk medalj för kapten Koivu
Relaterat
Fyra raka mål gav en historisk fjärde OS-medalj.
För Saku Koivu var segern i bronsmatchen över Slovakien (5-3) guld värd.
-Att komma tillbaka från det som hände i semifinalen och att hämta upp 1-3. . . Det var otroligt, sade den finländske lagkaptenen.Koivu blev tillsammans med lagkamraterna Jere Lehtinen och Ville Peltonen de mesta OS-medaljörerna inom ishockeyn. Trion klev upp jämsides med Vladislav Tretijak och Igor Kravtjuk, Sovjet, samt Jiri Holik, Tjeckoslovakien, med fyra vunna medaljer.
Koivu, 35, sade:
-Det är otroligt. När man är 19-20 år och spelar sitt första OS tror man att det bara är att hämta hem medaljen. Att man ska spela final varje gång. Men nu när man är 35 och kanske spelar sitt sista OS, så inser man hur tufft det är när man möter de bästa.Finländarna kom till bronsmatchen efter kollapsen i semifinalen mot USA i fredags då laget släppte in sex mål under matchens första 13 minuter. I bronsmatchen hamnade laget också i underläge och efter två perioder var en finländsk medalj avlägsen. Slovakien ledde med 3-1 och såg ut att skriva en annan historia genom att ta nationens första OS-medalj i en lagsport.
Men tre mål inom loppet av 3.35 i den sista perioden vände allt. Niklas Hagman styrde in 2-3 efter 5.06 och sedan slog Olli Jokinen till två gånger och Finland var i ledningen. Efter ett oerhört dramatiskt slut, där Slovakien bland annat hade ett stolpskott, kunde Valtteri Filppula säkra medaljen med 5-3-målet i tom bur.
Saku Koivu är tillsammans med lagkamraten Teemu Selänne de två största finländska stjärnorna genom tiderna. Han jämförde OS-medaljerna:
-I mitten av 90-talet var vi inte vana att vinna och bronsen i Lillehammer (1994) och Nagano (1998) var som guld. Sedan fick vi krav på oss och silvret i Turin (förlust mot Sverige) var en stor besvikelse. Den här medaljen var den svåraste att vinna. Vi hade svårt att hitta rytmen i den här turneringen, sade han.


























