En stöt för framtiden Siktar på Rio.
Först slog Emma Samuelsson igenom. Nu är hon på väg att få sällskap av flera unga fäktare. Det kan bli ett slagkraftigt lag, kanske inte till London, men väl Rio 2016.
Relaterat
Fakta
Johanna Bergdahl
Född: 8 juni 1990.
Bor: Stockholm.
Gren: Fäktning – värja
Tränare: Igor Tsikinjov (förbundskapten), Johan Harmenberg (OS-guldmedaljör i Moskva 1980) och Johan Bergdahl (pappa).
Klubb: FFF (Föreningen för fäktkonstens främjande).
Meriter: JVM-brons individuellt, JVM-guld och silver lag.
Övrigt: I SOK:s Topp- och talangprogram. Sexa på världsrankingen.
Väggö och Bergdahl är kända namn inom fäktningen. Björne Väggö vann OS-silver i värja i Los Angeles 1984. Fyra år senare, i Seoul 1988 var Johan Bergdahl med i det svenska laget som kom åtta i värja.
Deras döttrar, Emma Väggö och Johanna Bergdahl, båda födda 1990, är nu på god väg uppåt i sina fäders fotspår. Båda var med och vann guld i junior-EM tillsammans med Emma Samuelsson 2005 och silver året därpå. Johanna Bergdahl har inlett 2010 på ett strålande sätt, först kom hon tvåa i världscupen i Budapest, världens hårdaste juniortävling. Det följdes upp med seger på hemmaplan när världscupen för juniorer avgjordes i Lundbystrand på Hisingen i helgen. I finalen besegrade hon estländskan Julia Beljeva, fäktaren som slog ut Emma Väggö tidigare under gårdagen.
– Så jäkla skönt. Jag skadade foten tidigare i veckan när jag tappade min väska på den och dessutom hade jag tränat jättehårt inför, så jag kände mig egentligen inte alls i form. Men det är ju inget man tänker på när man väl står där på tävling. Jag siktade på medalj, men det håller inte att bara snacka, nu vann jag också, säger Johanna.
Per Palmström, vice ordförande i Svenska Fäktförbundet och styrelseledamot i Svenska Olympiska Kommittén, menar att framtiden ser ljust ut, framförallt på damsidan.
– Att Emma Samuelsson fick ett wild card och tog sig till kvartsfinal i Peking-OS tror jag har betytt väldigt mycket för de yngre tjejerna. Att de fick se att det går. Vi hoppas givetvis på ett lag redan till London 2012, men det finns bara åtta platser och det är oerhört tufft att slå sig in där, säger han och fortsätter:
– Sverige är rankat på en 15:e plats i världen i dag, för att nå London behöver laget vara topp fyra 2012. Det blir oerhört svårt. Men i Rio tror jag att det kan bli svensk samba på pisten. Det finns många väldigt lovande tjejer.
Johanna intygar att Samuelsson har inspirerat och skriver under på Palmströms gissning när det gäller att London kan vara för tidigt.
– Man ska ha något att hämta när man är på ett OS också, jag är 26 när det går i Rio, det är väl mer realistiskt att jag är med då. Jag tränar på hårt som sjutton så får vi väl se, säger hon.
I april är det JVM i Baku, Azerbajdzjan, Johanna Bergdahls är högaktuell, för att inte säga given i den svenska trupp som åker. Emma Väggö och klubbkompisen Olivia Hägglöf från Kungsbacka är också aspiranter på en plats.
– Det är det stora målet i vår, men även senior-EM i Tyskland, VM i Paris och alla Grand Prix-tävlingar är viktiga. Det är något hela tiden, det känns som det bara går runt, runt, men det är roligt också.




















































