Svenska Elin slet Tiger ut ur bilen
Relaterat
Artikelserie
- DETTA HAR HÄNT:
- Händelserna som skakar Woods 2009-12-08
- Tiger tiger inte längre 2009-12-02
- Ingen brottsmisstanke mot Woods 2009-12-01
- Parnevik besviken på Woods 2009-12-03
- Pinsamt, tycker Tiger Woods 2009-11-29
- Tiger Woods vägrade träffa polisen 2009-11-28
- Tiger Woods kraschade bilen 2009-11-27
- "Han hade druckit innan kraschen" 2009-12-08
- LÄS MER:
- Pinsamt, tycker Tiger Woods 2009-11-29
- Tiger Woods vägrade träffa polisen 2009-11-28
- LÄS OCKSÅ:
- Tiger Woods i bilolycka 2009-11-27
- Tiger Woods kraschade bilen 2009-11-27
Golfstjärnan Tiger Woods svenska fru Elin Nordegren slog sönder bakrutan med en golfklubba och släpade ut sin make ur hans bil, sedan han kraschat mot ett träd. Woods skador beskrivs som lindriga.
Olyckan utanför parets hem i Florida under natten till fredagen spred chockvågor i golfvärlden sedan polisen rapporterat att den berömde 33-åringens tillstånd var "allvarligt".
Snart framkom dock att det inte var så illa. Sjukhuset kallade det en "mindre bilolycka" och Woods kunde åka hem efter några timmar.
"Vi uppskattar allas tankar och lyckönskningar", stod det att läsa på golfstjärnans hemsida.
Orsaken till olyckan var oklar. Polisen hittade Woods och hans fru utanför parets lyxvilla i Orlandoförorten Windermere vid halvtretiden på morgonen. Båda befann sig utanför bilen, som hade kraschat mot en brandpost och ett träd.
Golfaren var halvt medvetslös och blödde från munnen. Hustrun Elin Nordegren sade att hon hade hört kraschen och använt en golfklubba för att krossa bilens bakruta för att kunna hjälpa maken.
-Jag har läst polisrapporten och det står att ingen alkohol var inblandad. Jag tror att det var en simpel olycka, sade Gary Bruhn, Windermeres borgmästare.
Nästa golftävling Tiger Woods har inplanerad är Chevron World Challenge i Kalifornien 3-6 december.





























