Bjarnason: "Det har varit en tung vecka"
Han fick besked om sin brors död före matchen mot Malmö FF
- Men jag ville spela, det var det bästa att göra, säger IFK:s mittfältare inför söndagens guldmöte med AIK.
Relaterat
Artikelserie
- LÄS OCKSÅ:
- "Känner mig rätt lugn" 2009-10-30
- Familjen som älskar sitt IFK 2009-10-30
- Många AIK:are på ingång 2009-10-29
- "Hemmapublik ger oss en stor fördel" 2009-10-29
Kanske gjorde han inte sin bästa match i den blåvita tröjan. Vilket naturligtvis spelar mindre roll.
Elmar Bjarnason gjorde det han själv ville och det han trodde hans bror ville. Brorsan som följt Elmars matcher i IFK Göteborg via Canal plus på internet.
IFK Göteborg vann med 1–0. Bjarnason passade till målet. Dagen efter flög han hem till Island, där Bjarnason stannade en vecka för att vara med sin familj.
- Det har varit en tung vecka, vi står varandra nära, sa Bjarnason lågmält men samlat efter träningen i går.
Begravningen var tänkt till i fredags men sköts upp till måndagen. Familjen ville genomföra ceremonin så fort som möjligt. Ett avslut, för att sen kunna gå vidare.
Familjen tyckte absolut att Elmar Bjarnason skulle flyga tillbaka till Göteborg och avslutningen på allsvenskan.
Bjarnason kom tillbaka till Kamratgården i tisdags. Bara timmar före matchen mot Halmstad.
Tränarna Jonas Olsson och Stefan Rehn frågade om han kände sig redo mentalt. Det gjorde Bjarnason.
Han fick börja på bänken.
- Jag kände att det inte var så stor chans att jag skulle spela. Jag hade ju rest hela dagen också.
I stället satt han vid sidan och följde nervöst hur Blåvitt vände 0–2 till 2–2 och på det viset räddade guldfinalen på Gamla Ullevi på söndag.
- Grabbarna visade bra karaktär.
Varför var första halvlek så spänd?
- Det är svårt att förklara. Spelar man några procent sämre så kan det bli så där. Det är inte så stor skillnad på lagen i allsvenskan.
22-åringen från Reykjavik kom till IFK Göteborg från norska Lyn i somras. På kort tid fann han sin plats i laget och blev en förstärkning i det skadedrabbade IFK.
Stefan Rehn är imponerad och tycker att Bjarnason känns mentalt stark.
- Sen har han växt för varje match. Elmar är bra och det kommer att bli ännu bättre.
Med största säkerhet är Elmar Bjarnason tillbaka på sin vänsterkant på söndag. En match han trots allt kan se fram emot.
- AIK är starkt. Det blir en spännande match. Får vi till det är vi bästa laget. Vi har allt att vinna.



























