Ranégie från start
Erik Hamréns startelva mot Färöarna är släppt. Det blir första starten i en tävlingslandskamp för Mathias Ranégie.
Relaterat
Alla sporter - alla tabeller
SENASTE NYTT SPORT
- 23:44
- NBA-stjärna skänker 1 miljon dollar (Sport)
- 22:58
- Tony Pulis lämnar Stoke (Sport)
- 22:46
- Tre svenskar fick NHL-kontrakt (Sport)
- 22:46
- Steira påkörd av bil (Sport)
- 22:43
- Tre svenskar fick NHL-kontrakt (Sport)
- 22:08
- Hammarby vann viktigt bottenmöte (Sport)
- 22:04
- Hammarby vann viktigt bottenmöte (Sport)
- 22:01
- Collberg har skrivit kontrakt med Montreal (Sport)
- 21:35
- Lerumstjej världsbäst i bänkpress (Sport)
- 21:29
- Hjohlmans hattrick bakom Umeåseger (Sport)
- 21:12
- Klingvall: "Det är inte optimalt" (Handboll)
- 20:28
- Dubbla världsmästaren missar VM (Sport)
- 19:57
- West Ham värvar Rat (Sport)
- 19:23
- Ajax förlänger med Frank de Boer (Sport)
- 19:16
- Gais kallar till krismöte (Fotboll)
- 18:50
- Beckhams son tränar med QPR (Sport)
- 18:45
- City skapar ny MLS-klubb i New York (Sport)
- 18:22
- Intxausti vann efter spurt (Sport)
- 18:18
- Espanyolspelare ska operera hjärtat (Sport)
- 17:15
- Justin Gatlin vann på 9,91 (Sport)
- 17:02
- Försvarsfokus i första Friendsderbyt (Sport)
- 16:54
- Artisterna som kan rädda Gais ekonomi (Fotboll)
- 15:23
- Lämnar Sociedad för Rennes (Sport)
- 15:05
- Kanadensisk back till Växjö (Sport)
- 14:33
- Henrik Norlander till Nordea Masters (Sport)
Så startar Sverige ikväll:
Andreas Isaksson - Mikael Lustig, Jonas Olsson, Andreas Granqvist, Martin Olsson - Pontus Wernbloom, Kim Källström - Sebastian Larsson - Zlatan Ibrahimovic - Christian Wilhelmsson - Mathias Ranégie.
En ganska väntad startelva efter de första rapporterna från Färöarna. Även om konstgrässpecialisten Anders Svensson inte får någon plats i elvan. Hans plats tar istället Pontus Wernbloom.
- Vi tror att den här konstellationen passar bäst. Det är så vi ser på det match för match. Centralt har vi väldigt många att välja på, detta känns som den bästa uppställningen i dag, säger Allbäck till förbundets hemsida.
Erik Hamrén satsar på tyngd i anfallet och låter Mathias Ranégie starta. Det blir anfallarens första tävlingsmatch i landslagsdressen. Efter flytten från Malmö till Udinese har han redan hunnit med att göra mål mot Milan.
– Vi har haft bra koll på honom. Det är otroligt vilket steg han har tagit sedan han kom till Udinese. Den är inte den minsta klubben i Italien han har kommit till, utan det är en relativt stor klubb och han har gjort det väldigt, väldigt bra. Det ska bli kul att se då han är med, säger Marcus Allbäck.








































