IFK tränade snabba omställningar
Hjalmar Jonsson blir vänsterback mot Häcken och Hannes Stiller fortsätter på topp tillsammans med Daniel Sobralense.
Relaterat
Alla sporter - alla tabeller
SENASTE NYTT SPORT
- 15:30
- Svanstedts stjärna utan svagheter (Sport)
- 15:17
- Rio Ferdinand förlänger med United (Sport)
- 14:36
- CL-finalen i Berlin 2015 (Sport)
- 14:24
- Gais-basens kritiska brev (Fotboll)
- 14:21
- Per Ledin skrev på för Luleå (Sport)
- 14:14
- Finalen som delar Tyskland på nytt (Sport)
- 14:08
- Schelin kan ta historisk trippel (Sport)
- 13:51
- Oklart när Bakircioglu är tillbaka (Sport)
- 13:46
- Torstenson spelar inte Nettbuss Open (Handboll)
- 13:29
- OS-guldmedaljörer till DN-galan (Sport)
- 13:26
- 20.45: "Jag har gjort min bästa säsong" (Sport)
- 12:24
- Odén hoppas få chansen i VM-kvalet (Sport)
- 12:15
- Tomas Svensson hyllas (Sport)
- 11:30
- Åtta grekiska klubbar nekas licens (Sport)
- 10:37
- Damarenor behöver rustas upp (Sport)
- 10:18
- 19.00: "Hur jag tänker vet inte ens spelarna" (Fotboll)
- 10:11
- Amerikansk guard förstärker LF (Sport)
- 08:12
- Säkerheten höjs i America's Cup (Sport)
- 07:41
- James säkrade segern i slutsekunden (Sport)
- 06:00
- Stödgala först i höst (Fotboll)
- 05:56
- Pittsburgh en seger från semifinal (Sport)
- 00:09
- Sedinarnas tränare sparkad (Sport)
- 22/05
- Regn skjuter upp historisk tävling (Sport)
- 22/05
- Hysén: Det känns som en förlust (Sport)
- 22/05
- Fenerbahce vann turkiska cupen (Sport)
IFK Göteborg genrepade på söndagskvällen inför derbyt mot Häcken. Nicklas Bärkroth rehabade tillsammans med Roland Johansson och Philip Haglund med Fredrik Larsson, men övriga truppen är fit for fight.
Under en kort träning höll spelarna ett högt tempo och bra kvalitet när A-laget mötte B-laget. Hjalmar Jonsson tog plats till vänster bredvid Kjetil Waehler, eftersom Logi Valgardsson är avstängd mot Häcken, och på högerbacken var Emil Salomonsson tillbaka efter hjärnskakningen.
Blåvitt vet att Häcken kommer att anfalla över hela planen och med många spelare och förstauppställningen tränade på att ligga tajt och ställa om snabbt. Tobias Hysén hade flera fina inlägg från vänsterkanten som nådde Daniel Sobralense och Hannes Stiller längst fram.
Att både AIK och Elfsborg vann sina matcher under söndagen sätter press på Häcken inför måndagens derby – en situation som IFK Göteborg kan få nytta av.
– I slutet kan det bli så, om vi har ett likaläge och de måste gå på för att vinna. I ett sådant läge kan vi få bra ytor, säger Mikael Stahre.






































