Frölunda svek – och publiken
Publiken svek Frölunda - och laget svek de 6 499 som kom till Scandinavium. En poäng räcker inte.
Relaterat
Alla sporter - alla tabeller
SENASTE NYTT SPORT
- 22:48
- Gerhardsson rasar mot Chattos utvisning (Fotboll)
- 22:32
- Johansson: "Örebros straff är väldigt tveksam" (Fotboll)
- 22:25
- Mattias Balkander: "Gais närmast segern" (Fotboll)
- 21:56
- Kvarnby fortfarande utan huvudsponsor (Sport)
- 21:38
- Gais tog poäng mot Örebro (Sport)
- 21:34
- Öqvist: "Jag har gjort mitt bästa" (Sport)
- 21:09
- Henrik Larsson gjorde comeback (Sport)
- 21:03
- Häckens måltorka gav ny förlust (Sport)
- 21:01
- Falkeborns rusch slutade på sjukhus (Sport)
- 20:58
- Gerhardsson besviken – "Inte tillräckligt bra" (Fotboll)
- 20:56
- Elfsborg mållöst utan Svensson (Sport)
- 20:45
- Woods tvingas till vila (Sport)
- 20:11
- Anzji tvingas spela hemma borta (Sport)
- 19:46
- Magnussons debut bäddar för EM-plats (Sport)
- 19:41
- Saviano till Djurgården (Sport)
- 19:32
- DMK:s övergång guld värd för IFK Mariestad (Fotboll)
- 19:13
- Seger och Asllani tvingades byta (Sport)
- 19:00
- Brasilianska protester tilltar (Sport)
- 18:50
- Tufft spel ska stoppa stjärnan (Sport)
- 18:45
- OS-stjärnan för svår för Samuelsson (Sport)
- 18:21
- Sverige sämst när det gäller skott (Sport)
- 18:10
- DMK om övergången: "Fick en smärre chock" (Fotboll)
- 18:06
- Silver-Emma imponerad av Silver-Lisa (Sport)
- 17:50
- Brasilianska protester tilltar (Världen)
- 17:43
- Lotta Schelin efter 1–1: "Måste bli bättre till EM" (Sport)
- Vi får skylla oss själva, medgav Christian Lechtaler, en av Frölundatränarna. Vi får lära oss, efter första perioden tummade vi på vissa regler.
Växjö kom inte precis med någon ohämmad offensiv och varför skulle smålänningarna göra det? Respekten fanns förstås efter Frölundasegern på motståndarnas hemmaplan för bara några dagar sedan.
- Vi startade riktigt illa, tyckte Växjös tränare Jan Karlsson. Frölunda kunde gjort 3–0 innan vi hittade rätt.
Därför var det förstås viktigt med ett tidigt hemmamål. Och det kom, efter 4.22. Snyggt var det också, alltifrån "Pebben" Axelssons passning snett bakåt till Christian Bäckmans vidarebefordran och Mats Rosselli Olsens avslutning. Det innebar faktiskt norrmannens andra raka fullträff mot den här motståndaren. Han sköt tredje målet när Frölunda vann borta.
Frölunda var bäst, men det blev inte så mycket av det. Magnus Kahnberg och Nicklas Lasu var nära, Dick Axelsson också, men Fredrik Norrena är en bra målvakt.
Det är Julius Hudacek också. Han stod än en gång i Frölundamålet och gjorde flera fina räddningar i första perioden.
I andra träffade Henrik Tömmernes stolpen, men för övrigt hade hemmagänget märkvärdigt svårt att skapa målchanser.
Desto bättre var det bakåt och det är ju ändå där ett framgångsrikt lagbygge måste starta. Växjö fick flera chanser i numerärt överläge, men bara en gång var Frölunda hotat under de två första perioderna. Vid det tillfället hann Hudacek med tre räddningar i en och samma situation.
Frölunda var en man mer i tredje perioden utan att kunna utnyttja situationen. Några få sekunder efter att Växjö blivit fulltaligt kom kvitteringen. Gamle Scandinaviumfavoriten Tommi Kallio förarbetade, Robert Rosén styrde in och målet tålde domarnas videogranskning.
Matchen gick till förlängning. Petr Vampola hade en jättechans, Hudacek räddade, varpå Växjö drabbades av en utvisning. Med fyra utespelare mot tre åstadkom Frölunda bara ett skott på mål.
Straffar avgjorde. Hudacek klarade sex, men Tomi Kallio satte två och det vann Växjö på.






































