Var petad - nu
ansluter Hysén
Nytt inför landskampen mot Brasilien: Tobias Hysén kallas in till truppen. Zlatan har en svullnad på högerfoten.
Relaterat
Alla sporter - alla tabeller
SENASTE NYTT SPORT
- 04:59
- Boston vann tredje finalen (Sport)
- 17/06
- Egnell: lyckades inte hålla ihop (Sport)
- 17/06
- Målfest för Nigeria mot Tahiti (Sport)
- 17/06
- Sobralense tillrättavisad av Stahre (Fotboll)
- 17/06
- Fejzullahu förd till sjukhus (Fotboll)
- 17/06
- Höje om smällen: "Måste ha varit nära" (Fotboll)
- 17/06
- Ytterligare en nolla för Alvbåge (Fotboll)
- 17/06
- "Gick guldtåget mot DIF?" (Fotboll)
- 17/06
- Forsberg går till Luleå (Sport)
- 17/06
- Spanien blev för tufft – Sverige föll med 73–49 (Sport)
- 17/06
- Giffarna föll tungt hemma (Sport)
- 17/06
- Ännu en framgång för pånyttfödda DIF (Sport)
- 17/06
- Drömmål räddade poäng för Kalmar (Sport)
- 17/06
- Drott och Halmstad går ihop (Sport)
- 17/06
- Sex år för misshandel av linjedomare (Sport)
- 17/06
- Samuel Holmén byter klubb (Sport)
- 17/06
- Finaldebut för Stålberg (Sport)
- 17/06
- Wallberg har lämnat intensiven (Sport)
- 17/06
- Superlöftet med i lag-EM (Sport)
- 17/06
- Våghalsig kvinna sökes (Sport)
- 17/06
- Lösningen i krisen – nygammalt backpar (Fotboll)
- 17/06
- Fullt av segel på Hakefjorden (Sport)
- 17/06
- Sveriges seedning inför EM (Sport)
- 17/06
- Kontrakt till MFF-talang (Sport)
- 17/06
- Hammarström trygg etta (Sport)
Förbundskaptenen Erik Hamrén har kallat in IFK Göteborgs Tobias Hysén till landslagstruppen som ska möta Brasilien i morgon.
– Vilken överraskning. Det var ingen större överraskning att jag var petad när truppen egentligen togs ut, det har ju gått som det gått i år. Det har varit tufft under säsongen, även om det har blivit lite mer stabilt på slutet. Men det är en ganska bra bit kvar, säger Hysén till TT.
Landslagstruppen minskades inför samlingen från 20 till 18 spelare, fyra återbud lämnades men bara två ersattes.
– Det är en säkerhetsåtgärd, säger Hamrén till svenskfotboll.se.
Tobias Hysén ansluter till truppen under dagen.
Inför matchen finns det ett litet frågetecken för Zlatan Ibrahimovic som fick en smäll på högerfoten i lördagens premiärmatch i franska ligan. Han har en svullnad och fanns inte med i den kollektiva träningen när Sverige började träna på Råsunda i dag.
– Jag hoppas att alla ska vara friska och tillgängliga för spel i onsdagens match, inklusive Zlatan, men vi vill inte ta några onödiga risker med någon spelare och vi vill inte vara en man kort på bänken. Vi måste ta hänsyn till att många av spelarna är i en period med tuff belastning, antingen i försäsongsträning eller precis i ligaupptakten, och då känns det bra att ha Tobias i truppen som ytterligare ett alternativ, säger Erik Hamrén till förbundets sida.







































