Joel Häckens hjälte
Häcken tog ett jättekliv i tabellen. Trots en man mindre avgjorde inhopparen Joel Johansson inför Gothia Cup-publiken på Ullevi.
Relaterat
Fakta
Häcken-Örebro 2-1
0-1 Boris Lumbana 4'
1-1 René Makondele 22'
2-1 Joel Johansson 87'
Publik: 8574
Alla sporter - alla tabeller
SENASTE NYTT SPORT
- 13:57
- Skateboard invalt i RF (Sport)
- 13:51
- Terrorhot mot tysk fotbollsfest (Sport)
- 13:15
- Massa kraschade på träningen (Sport)
- 11:57
- Tredje gången gillt för Bayern? (Sport)
- 11:28
- 51-procentsregeln het vid RF-mötet (Sport)
- 09:25
- Neymar på väg till Europa (Sport)
- 08:00
- Kvällen final blir en formidabel fröjd (Fotboll)
- 07:00
- Fantomer till havs (Sport)
- 05:17
- Alfredssons Ottawa utslaget (Sport)
- 24/05
- Fasth har häng på täten (Sport)
- 24/05
- Svenska femteplatser i hoppning (Sport)
- 24/05
- Fullt på sportbarerna (Sport)
- 24/05
- Oavgjort mellan Brage och Assyriska (Sport)
- 24/05
- Lyon tvingas till omspel (Sport)
- 24/05
- Hummels klar för finalen (Sport)
- 24/05
- Ordningen återställd - vann mot Island (Handboll)
- 24/05
- Svensk revansch på Island (Sport)
- 24/05
- Camilla Lennarth leder i Amsterdam (Sport)
- 24/05
- Sverige vann mot Island (Handboll)
- 24/05
- Sverige inledde VM-kvalet med seger (Sport)
- 24/05
- Förvirrat uttalande från Napoli-boss (Sport)
- 24/05
- Vranjes blir serbisk förbundskapten (Sport)
- 24/05
- Bouldwin tar över Telge basket (Sport)
- 24/05
- Niklas Persson till Rapperswil (Sport)
- 24/05
- Nygren lämnar Färjestad direkt (Sport)
Det var ett inledningsvis piggt bortalag som kom till Ullevi. De 8574 åskådarna – till största delen inbjudna Gothia-spelare – fick också se Örebro ta ledningen redan i fjärde minuten. Det var mittfältaren Boris Lumbana som nådde högst på en lurigt slagen frispark från Daniel Bamberg. Efter lite missförstånd och taffligt agerande i Häckens straffområde var det 1-0 till besökarna.
Häcken kom in i matchen efter en sekvens med lysande passningsspel mellan Oscar Lewicki, Waris Majeed och Dioh Williams. Det slutade med ett friläge för den sistnämnde men med Nya Ullevis taskiga gräsmatta till hjälp sköt liberianen tätt utanför.
Sekvensen blev ändå startskottet för en bra period för hemmalaget. Och bara ett par minuter senare var det dags för kvitteringen. I höjd med motståndarnas kortsida, klackade Dioh Williams bak bollen till Björn Anklev som med ett perfekt inlägg hittade fram till en fristående René Makondele. Kameruniern kunde enkelt rulla in sitt tionde allsvenska mål för säsongen.
Häcken fortsatte att dominera matchbilden och var nära att ta ledningen ett par gånger om. Mittbacken Tom Söderberg hann med att både nicka i ribban och tätt utanför innan första halvlek var över.
När den snabbe anfallaren Waris Majeed tvingades byta efter skada direkt i inledningen av andra halvlek fick Häcken svårare att hota i djupled och Örebro kunde jobba sig in i matchen. Hisingsgängets målvakt Christoffer Källqvist tvingades hålla kvar sitt lag i matchen ett par gånger om med några svettiga räddningar på mållinjen.
I matchminut 83 fick Tom Söderberg sitt andra gula kort när han gick hårt mot Örebros Markus Astvald för andra gången. Med bara tio man såg Häcken ut att behöva försvara sin poäng.
Men med bara minuter kvar kom Häcken upp i banan, Björn Anklev hittade än en gång fram med inlägget, och den här gången var det inhopparen Joel Johansson som blev hjälte när han satte matchavgörande 2-1 bakom Jonas Sandqvist i Örebromålet.
Tack vare segern gick Häcken från sjunde till tredje plats i tabellen. Dessutom hindrade man Örebro från att flytta ner Gais som tabelljumbo.







































