Karlsson hoppar av British Open
Mitt under onsdagens inspelningsvarv beslutade sig Robert Karlsson för att hoppa av den brittiska major-tävlingen.
Relaterat
Alla sporter - alla tabeller
SENASTE NYTT SPORT
- 11:36
- Gais värvar rysk spelare (Sport)
- 11:14
- Baskettrupp uttagen (Sport)
- 09:48
- Lundqvist skadade axeln (Sport)
- 08:47
- Norskor tränar mindre inför OS (Sport)
- 07:54
- Ferguson utsågs till Årets tränare (Sport)
- 04:46
- Nyquist nätade när Detroit vann (Sport)
- 01:52
- 300 poliser på Stockholmsderbyt (Sport)
- 20/05
- Jonsson fastnade i starttejpen (Sport)
- 20/05
- Lemke tog sista Masters-platsen (Sport)
- 20/05
- "Vi har tappat det lagtaktiska" (Fotboll)
- 20/05
- Helsingborg bröt Elfsborgs svit (Sport)
- 20/05
- Besaras första gav Hammarby segern (Sport)
- 20/05
- William Karlsson klar för Anaheim (Sport)
- 20/05
- Roma-fans portas från match (Sport)
- 20/05
- Nära tre miljoner såg VM-finalen (Sport)
- 20/05
- Abbiati förlänger med Milan (Sport)
- 20/05
- Alfredsson nominerad till NHL-pris (Sport)
- 20/05
- Pistorius tävlar inte i år (Sport)
- 20/05
- Mourinho lämnar Real Madrid (Sport)
- 20/05
- Degerfors tvingas spela i Karlstad (Sport)
- 20/05
- Favoritseger i bordtennis-VM (Sport)
- 20/05
- Sverige möter Brasilien (Sport)
- 20/05
- Jublet i öster ekade i väster (Ishockey)
- 20/05
- Patrik Nilsson till Hammarby (Sport)
- 20/05
- "Svennis" på väg till Kina (Sport)
Efter en för hektisk vår och sommar bytte Robert Karlsson golfklubborna mot fiskespöet. När han kom till Blackpool kände han sig redo för British Open.
På onsdagseftermiddagen meddelade Karlsson oväntat via mikrobloggen Twitter att han drar sig ur British Open. Detta efter att tidigare under dagen ha spelat blott fyra hål på Royal Lytham & St Annes.
"Har fått en del dåliga vanor i mitt spel och mina rutiner som jag måste ta tag i. Tar ett par veckor ledigt", skrev svensken.
Problemet Karlsson haft sedan US Open är att han "fryser fast" över bollen, framför allt på tee. Starten av baksvingen kommer inte i gång som den ska.
– Det är ett problem som drabbar en del golfare, Sergio Garcia har en släng av det fortfarande, säger Karlssons agent Johan Elliot till TT.
Enligt Elliot kommer Karlsson att åka till sitt hem i USA och försöka hitta rätt med sin sving och förbereda sig där för nästa tävling på PGA-touren.
Robert Karlsson har inte varit sig lik på golfbanorna under året. Bra prestationer har varvats med mindre lyckade.
I ett försök att hitta formen spelade han under en period åtta tävlingar på nio veckor och flög fram och tillbaka mellan Nordamerika och Europa.
– Det var jobbigt mentalt. Särskilt som det blev när jag spelade tävlingar i USA. Efter det skulle jag ha vilat men i stället det blev Spanien och England på varandra. Man tappar nåt slag här och nåt slag där. Över 72 hål kanske man slänger bort tre slag och det är för mycket, sade Robert Karlsson till TT inför British Open.
Efter att ha tagit med familjen från hemmet i Charlotte, USA, till sommarhuset i Vuollerim några mil utanför Jokkmokk för att ladda om batterierna, var han inställd på att spela British Open. Men därav blev intet.






































