Campingen mot nytt rekordår
Det är trendigt att campa. Förra året kunde Sveriges 1 080 campingplatser räkna ihop 15,2 miljoner gästnätter och årets sommar ser ut att bli ännu ett rekordår.
Relaterat
Fakta
Fakta: Campingsiffror
15,2 miljoner gästnätter 2009 innebar en ökning från föregående år med 6,1 procent.
80 procent av camparna bor i husvagn eller husbil, 6 procent i tält och 13 procent i campingstuga.
På SCR-anslutna campingplatser finns 10 000 stugor.
Av landets 1 080 campingplatser är hälften SCR-anslutna.
24 procent av besökarna är utländska turister. Av dem är största gruppen (13 procent) norrmän. Bohuskusten, men också Norrlandskusten är populär bland dem. I Boden är 80-90 procent av camparna norrmän.
Campingorganisationen SCR:s vd Lars Isacson spår en fantastisk framtid för branschen.
– Det finns inget bättre sätt att se Sverige. Det finns en campingplats nästan vart du än vill åka och du kan själv välja standard, säger han och exemplifierar:
– Du kan tälta på Hätteboda vildmarkscamping i Småland, där det inte ens finns elektricitet. Holländarna älskar det. Eller du kan ta med barnen till Kneippbyn på Gotland, där det finns vattenland, Pippi Långstrumpland, restauranger, dansbana, villavagnar och stugor att hyra.
Lars Isacson, sedan sex år vd för Sveriges camping – och stugföretagares riksorganisation, SCR – kan tala i timmar om hur härligt campinglivet kan vara. Själv hade han aldrig campat när han tillträdde jobbet.
– Men jag är friluftsmänniska, så tältat har jag gjort massor under fisketurer, paddling och vandringar.
De senaste sex åren har han tagit igen det han missat. Det har blivit tält och stuga, och i år hoppas han att det blir husvagnssemester.
– Camping av i dag är så helt annorlunda än för några decennier sedan, säger han. 80 procent bor i komfortabla husvagnar eller husbilar, 13 procent i stugor och 6 procent i tält.
Rymligt och bekvämt
Tältandet är väderberoende. Under bra somrar sticker tältningssiffrorna i höjden.
– Dagens tält är rymliga och bekväma. Man kan ofta stå upprätt i dem. Tältarna drar in el och vill ha tillgång till bredband, som alla andra, säger Lars Isacson.
Vädret spelar mindre roll för husvagns- och husbilsfolket. Har man investerat i en dyrbar rullande fritidsbostad så åker man ut, oavsett väderlek. Husbilar är en tydligt växande trend.
– I Sverige finns 50 000 registrerade, i Europa 1,3 miljoner och de blir allt fler.
Ägarna är ofta litet äldre personer utan barn. De reser längre, men stannar kortare tid på varje ställe. De kommer ofta utanför den traditionella semesterperioden.
Korta besök har blivit vanliga på många campingplatser.
– Ta Lisebergs camping. Hit kommer folk året om. Det kan handla om att ta med barnen till Liseberg, att gå på teater eller konsert, eller att shoppa. Har man bra logi så stannar folk och då shoppar de. Det är vi bra på i Göteborg. Lisebergs Gäst AB, med campingplatser i Askim, Delsjön och Lisebergsbyn, har fler gästnätter per år än hotell Gothia. Det handlar om närmare 300 000.
13 sajter med campinginformation
SCR:s kontor, med 20 anställda, finns på Svenska Mässan. Därifrån produceras, bland annat 13 sajter med campinginformation på olika språk, Sveriges största Turistkatalog med miljonupplaga och en ”camping Community” för sociala sajter, där campare utbyter erfarenheter och tips.
– Att finnas på nätet är en av våra viktigaste uppgifter. Resor är det som svenskar köper mest där. De vill kunna både välja, boka och köpa på internet, säger Lars Isacson.
SCR har utarbetat ett nytt klassificeringssystem med 1-5 stjärnor, som får fullt genomslag i år.
– Vi har skärpt kraven för stjärnorna, så det kan innebära att campingplatser nu mister någon stjärna. Vi har också skapat ett stapeldiagram där man tydligt kan se vad varje campingplats har att erbjuda av komfort och upplevelser.
Lars Isacson vill se mer ”mjuka värden” på campingplatserna. Hygien och säkerhet är självklart, men också vänligt bemötande, omtanke och värme. Som blommor på toaletterna, eller fria flytvästar till barnen.
Han är full av idéer om hur morgondagens campare ska tas emot.
– Vår utmaning och möjlighet är att ge besökarna vad de vill ha och sedan visa alla sidor av vad camping kan vara. Det är den enorma variationen som är campingens charm.






















