Ryanair ersatte svenskar till sist
Relaterat
Fakta
Fakta: Den långdragna tvisten
Eva-Marie och Rune Brännström blev 2006, tillsammans med ett helt flyglass passagerare, strandade i Bryssel när deras Ryanair-flyg ställdes in. Allt flygbolaget erbjöd var en hemresa tre dagar senare.
Paret har begärt skadestånd och ersättning för sina utgifter för resan hem med tåg och taxi, vilket de inte har fått.
Tingsrätten gav Konsumentombudsmannen (KO), som drivit parets fall, rätt medan Hovrätten gav Ryanair rätt.
Högsta domstolen, dit ärendet överklagats, beslutade i mars i år att inhämta ett förhandsavgörande från EU:s domstol innan dom faller. (TT)
Artikelserie
- Ryanairs tvist med svenskt par
- KO: Ryanair betalade för lite 2012-06-14
- Flygtvist till EU:s domstol 2012-03-27
- Ryanair ger upp i tvist 2012-06-02
Alla resereportage på en karta
Senaste nytt på Resor
- 09:00
- Flygbolag flyger i vulkanaska (Resor)
- 21/05
- Badvatten i Kungsbacka ett av de sämsta i Sverige (Resor)
- 21/05
- Här badar man bäst i Europa (Resor)
- 21/05
- Frukostvanor världen över (Resor)
- 21/05
- Nytt vaccin ska hindra turistdiarré (Resor)
- 20/05
- Barbiehus orsakar protester (Resor)
- 19/05
- Guidade turer i påvens spår (Resor)
- 18/05
- Amorgos - en grekisk favorit (Resor)
- 18/05
- Runt Kattegatt på cykelsadlarna (Resor)
- 18/05
- Sagan om Bilbo föddes i Västsverige (Resor)
- 17/05
- Wales kopierar Dubais strand (Resor)
- 16/05
- Pilot gick på toa - blev utelåst från cockpit (Resor)
- 16/05
- Karlskrona marknadsför sig som soligaste staden (Resor)
- 16/05
- Händelserik vår i Danmark (Resor)
- 15/05
- Thailand får turismdomstol (Resor)
Ryanair har betalat full ersättning, 36 000 kronor, till ett svenskt par som strandades i Bryssel 2006.
I flera års tid har Ryanair, som fick rätt i hovrätten, vägrat att ge ekonomisk ersättning till paret och betalade först 15 000 kronor efter att målet drivits av konsumentombudsmannen (KO) till Högsta domstolen (HD). Men det räckte inte tyckte KO som ville ha ett prejudikat.
"Rädda att vi skulle få rätt"
-De är rädda att vi skulle få rätt. Att Ryanair vinner i hovrätten sedan helt plötsligt lägger ner i HD är jättekonstigt. Då är de rädda att det ska bli en prejudicerande dom. Det är som att springa ett maraton och ge upp 200 meter från målet, säger Daniel Karfs, jurist vid KO.
Nu kommer HD med högsta sannolikhet att avskriva målet sedan Ryanair betalat.






























