Cykelturen slutade inte riktigt som mountain bike-åkaren Gareth Clear hade väntat sig.På en tur runt Manly Dam, strax norr om Sydney, ramlade han och märkte att hansiPhone började ryka och kännas brännhet i fickan. Plötsligt exploderade denochbrände hål på både hans cykelbyxor och två lager hud på låret.
- Telefonen slogs visserligen i marken, så den exploderade inte helt spontant. Det måste varit en på miljonen att jag landat på just en del av som stack hål på litiumbatteriet som i sin tur exploderade, säger han till Daily Telegraph.
"Som efter en kemisk explosion"
Han beskriver överdelen av sin iPhone som intakt, medan bottendelen ser ut som"något efteren kemisk explosion". 36-åringen berättar chockat att han haft mobiltelefon i 18 år, men bara ägt sin nya iPhone i sex månader innan explosionen.
Han meddelar viaInstagram att han fått en hudtransplantation och att hans öde nu sprids i media både i Australien och över resten av världen.
När GP når Gareth Clear meddelar han att han är omtumlad efter händelsen, men hoppas på en snabb återhämtning.
- Jag känner mig slutkörd och skärrad, säger han.




