Partier försöker rädda träden
S + V + MP försöker rädda ett grönområde med 20-tal träd som hotas av den planerade exploateringen vid Gerdsken. Hittills har de misslyckats.
Fastighets AB Handelshus i Alingsås vill, som GP berättat tidigare, bygga cirka 100 lägenheter vid Gerdskens norra strand.
Processen kring detaljplanen pågår och vid ett extra sammanträde med samhällsbyggnadsnämnden nyligen behandlades ett föreslag till markanvisningsavtal mellan exploatören och kommunen.
Enligt avtalet ska utvecklingen av nuvarande stormarknad och miljöerna runt omkring "präglas av samverkan och ömsesidigt förtroende" mellan Alingsås kommun och exploatören och frågor som följer av projektet ska lösas "genom ömsesidig förståelse för parternas gemensamma målsättning att utveckla en ny attraktiv stadsdel i Alingsås".
Samhällsbyggnadsnämndens borgerliga majoritet och opposition är överens om det mesta i avtalet, som bland annat handlar om ledningsrätt, på vilket sätt arbetet ska bedrivas, tidplan, besiktning samt fjärrvärme, el och tele.
Men socialdemokraterna, vänsterpartisten och miljöpartisten protesterade mot en punkt.
Exploatören äger större delen av den aktuella marken i området. Men för att kunna anlägga en parkeringsplats mellan Gerdskastigen och stormarknadens baksida behöver bolaget köpa ett drygt 500 kvadratmeter stort område av kommunen. Priset: drygt 370 000 kronor.
Det handlar om ett grönområde med sammanlagt 19 träd i varierande storlekar. Åtta av dem uppges ha en stamdiameter på över 50 centimeter. Samtliga träd utom tre kommer att fällas om exploateringen blir av.
Paragrafen som reglerar köpet ville oppositionen stryka.
"Anledningen till att oppositionen motsätter sig försäljningen är att det aktuella området är en grönyta längs Gerdskastigen som bör bevaras i stället för att omvandlas till parkering", skriver partierna i sin reservation.
Men förslaget röstades ner. Majoriteten föreslår i stället att kommunfullmäktige godkänner avtalet.





























