Stoltenberg till Utöya på ettårsdag
Relaterat
Norges statsminister Jens Stoltenberg kommer att lägga ner en krans på Utöya på ettårsdagen av terrordåden den 22 juli. Ceremonier och kransnedläggningar kommer också att ske i regeringskvarteren, där massmördaren Anders Behring Breivik inledde fjolårets dåd som kom att ta 77 liv.
-Det viktigaste för statsministern är att dagen präglas av hans önskan om att finnas till för och vara tillsammans med dem som förlorat sina kära, som blev skadade och som berördes, säger statssekreterare Hans Kristian Amundsen till tidningen VG.
Arbeiderpartiets ungdomsförbund AUF planerar ett arrangemang enbart för medlemmarna på ettårsdagen. Där kommer bland andra Stoltenberg, Danmarks statsminister Helle Thorning-Schmidt och LO-ledaren Roar Flåthen att tala.






































