"Jag kände mig trakasserad"
50-årige John Brennan tröttnade på säkerhetskontrollen på flygplatsen och klädde i protest av sig naken inför barn och vuxna.
Händelsen inträffade på flygplatsen i Portland, USA, rapporterar The Huffington Post. John Brennan skulle flyga till San Jose i Kalifornien.
Han ansåg att flygplatspersonalen trakasserade honom och klädde av sig helt för att visa att han inte hade några sprängämnen på sig.
Oanständig exponering
Polisen ansåg efter händelsen, som inträffade framför chockade och roade åskådare, att mannen gjort sig skyldig till förargelseväckande beteende och oanständig exponering .
Brennan som var helt nykter täcktes med en handduk av flygplatspersonalen och fördes undan.
- Jag kände mig trakasserad. De sade att jag hade nitrater på mig. Jag tog av mig kläderna för att visa att jag inte bar på några sprängämnen, förklarade John Brennan senare.
Han striptease väckte uppståndelse och andra passagerare som befann sig i kontrollområdet lämnade detta för att titta, skratta och ta bilder av Brennan.






































