"Skakar amerikanska regeringen"
Bilderna på skändningen av döda i Afghanistan skakar den amerikanska regeringen. Försvarsminister Leon Panetta fördömer kraftfullt övergreppet och lovar en snabb utredning.
En film som sprids på nätet visar soldater som urinerar på människor som de just skjutit ihjäl. De traditionella amerikanska medierna är försiktiga med att visa bilderna. Inga rörliga bilder visas och vitala delar är utsuddade. Rädslan finns för att filmen skall underblåsa antiamerikanska stämningar i den muslimska världen.
Försvarshögkvarteret Pentagon förnekar inte filmsekvensens äkthet och försvarsminister Panetta lovar en snabb utredning av vad som hänt. De amerikanska marinkårssoldaterna tros tillhöra en enhet från Camp Lejeune i North Carolina som återvände till USA från Afghanistan i september förra året. Fördömanden av skändningen sker kraftfullt på alla nivåer i den amerikanska försvarsledningen.
Försiktighet
Det antas att soldaterna är prickskyttar som deltagit i strid. På filmsekvensen finns också ljudupptagningar. Huruvida de döda är talibaner eller civila är oklart.
Tidigare har bilder som visar amerikanska soldaters övergrepp på fångar och skändningar av döda visats om och om igen i medierna. Denna gång är det försiktighet som präglar publiceringarna. USA har just dragit tillbaka styrkorna från Irak men har en mycket spänd relation till Iraks grannland Iran. Iran anklagar USA för att ligga bakom attentatet mot den iranske kärnfysikern som sprängdes till döds i Teheran nyligen. Utrikesminister Hillary Clinton förnekar kategorisk all amerikansk inblandning i dådet.
Bilderna på hur de amerikanska soldaterna skändar döda i Afghanistan hotar att ytterligare försämra USA:s ställning i den muslimska världen.





































