Breivik omhäktad - fick inte tala
Relaterat
Massmördaren Anders Behring Breivik omhäktades i dag av Oslo tingsrätt. Arbetet är långt från avslutat, konstaterar rätten. Breivik gjorde ett försök att hålla tal under förhandlingen, men stoppades då av domaren.
Breivik var klädd i vit skjorta och mörk kavaj under omhäktningsförhandlingen, och hade tunt skägg, rapporterar TT:s utsände.
I början insisterade Breivik på att presentera sig. Han förklarade att han är militär officer i motståndsrörelsen och att han hade invändningar mot tingsrättens domare Torkjel Nesheim.
-Du har fått mandat från dem som stödjer multikulturalismen. Det är en hatideologi som stödjer dekonstruktionen av det norska samhället, sade Breivik innan han avbröts av domaren Torkjel Nesheim. -Tack Breivik, det räcker. Erkänner du skuld? -Jag erkänner handlingarna, men inte skuld.Domaren frågade sedan om Breivik begär att han ska släppas ur häktet.
-Jag accepterar inte häktningen, svarade han.Breiviks advokat Geir Lippestad frågade sin klient hur han upplever isoleringen.
-Jag har inte stora problem med det. Det var problem i början, att anpassa sig till en väldigt passiv tillvaro efter att ha varit väldigt aktiv, sade Breivik.Strax före förhandlingens slut sade Breivik att han gärna ville säga något till offrens anhöriga, men stoppades av domaren.
-Jag ville inte att han skulle använda denna rättssal som talartribun för sina olika uppfattningar i skilda frågor, sade Torkjel Nesheim om varför han stoppat Breivik från att tala.Han upprepade också förbudet att sända ljudupptagningar eller video från rättegångssalen.
16-årige Sondre Lindhagen-Nilssen sade till TT:s utsände att han blev spänd när Breivik försökte ta ordet och tala till anhöriga och överlevande direkt.
-Jag vet inte om jag ska vara glad eller sorgsen över att han inte fick säga sitt.Det är mycket blandade känslor just nu.
16-årige Sondre Lindhagen-Nilssen, som anses ha räddat en rad av sina kamrater ute på Utøya genom att hjälpa dem att gömma sig i vattenbrynet, säger sig vara glad över att Breiviks häktning troligen förlängs och att han hålls isolerad.
-Han var inte som jag tänkt mig. Medierna har beskrivit honom på ett sätt, som hård och tuff och för mig har han varit ett odjur utan mänskliga drag för det han gjorde mot mina kamrater. -Jag minns honom skrikande och dopad ute på Utøya och det var speciellt att se honom nu, när han talade med låg röst och jag såg en förstörd och störd person.I går möttes överlevande tillsammans med sina och dödsoffrens anhöriga på Gardermoens flygplats för att uttala sin kritik mot att Breivik plötsligt skulle kunna få en talartribun inför medier och allmänhet.
De anhöriga har myntat begreppet Cirkus Breivik. De anser att mediehysterin kring massmördaren är avskyvärd och bara ökar lidandet för överlevande och anhöriga.
Rättegången mot Breivik inleds den 16 april nästa år och väntas pågå i två veckor, informerade domstolsföreträdaren Geir Engebretsen på måndagseftermiddagen, enligt NTB.


















