Jubel efter bin-Ladins död
Människor jublade utanför presidenthögkvarteret Vita husets höga stålstaket i Washington efter nyheten om bin Ladins död.
Relaterat
Artikelserie
- Mer om bin Ladin
- "Vill inte visa något som kan missförstås" 2011-05-04
- Området runt huset avspärrat 2011-05-03
- bin Ladin var obeväpnad 2011-05-03
- Kritik mot USA:s bin Ladin-insats 2011-05-03
- Arabvärlden har redan gått vidare 2011-05-03
- Obama såg attacken live 2011-05-03
- Samarbete bakom räd mot bin Ladin 2011-05-02
- USA: DNA-prov bekräftar hans död 2011-05-02
- Usama bin Ladin död 2011-05-02
- "Se upp på nätet" 2011-05-02
- Falsk dödsbild fick stort genomslag 2011-05-02
- Begravdes i havet 2011-05-02
- Abbottabad är ett osannolikt terrornäste 2011-05-02
- Detta gjorde Bin Ladin under sin livstid 2011-05-02
- 5 frågor om bin Ladins död 2011-05-02
- "Det är alldeles unikt" 2011-05-02
- "Oj då – jag live-bloggade räden" 2011-05-02
- "Bin Ladin - en inspiratör" 2011-05-02
- "Terrorismen är inte borta" 2011-05-02
- Juholt: "En ond ledare" 2011-05-02
- Amerikanska krönikörer om dödsbudet 2011-05-02
De skanderade "USA, USA", "Amerika, Amerika", sjöng nationalhymnen och viftade med USA-flaggor. Även i New York firades nyheten om bin Ladins död.
– Det är ett mirakel, sade 22-åriga Monica King i New York där människorna jublade både på Ground Zero, platsen för den störtade tvillingtornen, och Times Square.
– Attackerna förändrade New York och nu tio år senare har vi fått sista ordet.
Tröst
New Yorks borgmästare Michael Bloomberg hoppas att bin Ladins död tröstar de anhöriga till offren.
– Det lindrar inte lidandet som New Yorkbor och amerikaner utsattes för av hans hand med det är en avgörande, viktig nyhet för vårt land - och en hyllning till de miljoner männen och kvinnorna i våra väpnade styrkor. -Det är min förhoppning att det ger ett avslut och en tröst till alla dessa som förlorade sina älskade.
Rådet för amerikansk-muslimska relationer (CAIR), en människorättsgrupp som företräder muslimer i USA, välkomnade Usama bin Ladins död och ställde sig bakom president Barack Obamas uttalande att USA inte ligger i krig med den muslimska världen:
"Som vi konstaterat vid upprepade tillfällen sedan terrordåden den 11 september så har bin Ladin aldrig representerat muslimer eller islam. Vid sidan av att ha dödat tusentals amerikaner så har han och al-Qaida orsakat oräkneliga muslimers död världen över."
Symbolisk händelse
Enligt Stefan Ring, militärstrategisk expert vid Försvarshögskolan har bin-Ladins död stort symbolvärde i USA.
– Det är samma lättnad och eufori för USA som när Saddam Hussein togs, en oerhört viktig symbolisk händelse, säger han.
Han beskriver frustrationen USA upplevt sedan 11 septemberattackerna. Att komma åt bin Ladin har hela tiden haft högsta prioritet.
– bin Ladin har ju pekats ut som hjärnan bakom attackerna. Och den här individen har frustrerande lyckats hålla sig undan och kunnat gäcka det här stora landet, säger Ring.
Hotet kvar
En viktig symbolfigur har eliminerats men hotbilden försvinner inte på grund av att bin Ladin är borta. Det säger terroristexperten Magnus Ranstorp.
– bin Ladin var främst en symbol men inte längre någon operativ ledare. Han var under två årtionden en central person bakom bildandet av al-Qaida och det som ledde fram till 11-septemberattacken. Sedan dess har al-Qaida decentraliserats. Det styrs bland annat av regionala grupperingar, säger Ranstorp.



















