Tiotusentals demonstrerar
Antalet demonstranter i Syrien kan nu räknas i tiotusental, uppger aktivister för AFP.
Relaterat
Fakta
Protesterna i Syrien
Demonstrationer mot den syriska regimen har pågått sedan mitten av mars. Störst har demonstrationerna varit på fredagar.
Protesterna har mötts med kraftigt våld från de syriska säkerhetsstyrkorna och över 450 människor uppges ha dödats.
I måndags gick syrisk militär in med pansarvagnar och tusentals soldater i staden Daraa i söder, där protesterna varit starkast. Staden är omringad och el- och vattenförsörjningen bruten.
Demonstrationer pågår i de flesta större städer, bland annat Damaskus, Homs och Banias.
Även i Istanbul i Turkiet demonstrerar över 1 000 människor i protest mot den syriska regimens våld mot demonstranter.
Regimen varnar
I ett försök att stoppa nya demonstrationer varnar den syriska regimen folket för att gå ut på gator och torg.
"Syriens lagar kommer att användas för att bevara folkets säkerhet och landets stabilitet", heter det i ett officiellt uttalande som kablas ut av den statliga nyhetsbyrån Sana.
Aktivister har utropat även denna fredag till en "ilskans dag" och uppmanat folk i alla städer att gå ut på gatorna efter fredagsbönen för att visa sitt missnöje med regimen och presidenten Bashar al-Assad. Förra fredagen svarade regimen med massivt våld och över hundra döda.
Skottlossning i Daraa
Syriska soldater skjuter varningsskott i luften i den våldsdrabbade staden Daraa. Målet är att hindra folk från att våga sig ut för att protestera, säger en invånare i staden till Reuters.
– De öppnar eld om man lämnar huset.
I huvudstaden Damaskus har stora demonstrationer utbrutit i en förort, uppger vittnen för Reuters. Folkmassan ropar att de ska "störta regimen".
Även i kuststaden Banias har tusentals demonstranter samlats, uppger en människorättsgrupp.
Syriska säkerhetsstyrkor skjuter tårgas för att skingra demonstranter i Damaskus, uppger Reuters.


















