Två dödade i protester i Kandahar
Relaterat
Artikelserie
- Svensk FN-anställd död i Afghanistan
- "Fler poliser syns ute" 2011-04-02
- "Det är fruktansvärt det som hänt" 2011-04-02
- Ny attack mot Nato i Afghanistan 2011-04-02
- Ny attack mot Nato i Afghanistan 2011-04-02
- Upploppen sprider sig i Afghanistan 2011-04-02
- 33-årig svensk dödad 2011-04-01
Två polismän dödades och runt 30 personer skadades i demonstrationer i Kandahar i södra Afghanistan i dag. President Hamid Karzai uppmanade USA:s kongress att fördöma koranbränningen som orsakat proteststormen.
Karzai framförde sin uppmaning vid ett möte med USA:s ambassadör Karl Eikenberry och David Petraeus, chef för USA:s och Natos styrkor i dag, enligt Reuters.
Demonstranterna protesterar mot den koranbränning som den ökände pastor Terry Jones anordnat för två veckor sedan i en liten kristen församling i Florida i USA.
-Vi vill att pastorn som brände den heliga Koranen ska bestraffas hårt, han är inte en människa, han är ett hjärndött djur, sade 20-årige Jalil Ahmad som deltog i protesterna.I går urartade demonstrationerna på sina håll och minst tio personer dödades i kalabaliken. Över 80 personer skadades, däribland säkerhetsstyrkor som blockerade folkhopens försök att storma FN-högkvarteret och provinsguvernörens kansli.
Kandahar i södra Afghanistan är talibanrebellernas hemmaplan.
Men pastor Jones tycks obotfärdig. Nu ska han leda en anti-islamisk protest utanför USA:s största moské den 22 april. Han hävdar att Koranen eggar till våld.
-Vår avsikt är att rikta uppmärksamhet mot islams radikala sida, säger han.FN-kontorets ryska chef överlevde angreppet genom att låtsas vara muslim, sade svensken Staffan de Mistura, chef för FN-uppdraget i Afghanistan, skriver AFP.
-Han blev visserligen slagen, men de lät honom gå.Ryssen talar språket dari, ett av Afghanistans två officiella språk. Han befann sig i samma skyddsrum som tre av dem som blev mördade, när attentatsmännen trängde in.
-Han blev särbehandlad. De såg honom först när han försökte dra uppmärksamheten till sig, medan de andra gömde sig i dunklet i rummet, berättade de Mistura. -Han hoppades få angriparna att tro att ingen annan var kvar. Men det lyckades inte, de andra tre blev mördade.


















