Rebellerna tappar mark i Libyen Gaddafi stannar.
De skralt utrustade libyska rebellerna fortsätter att pressas tillbaka av regimstyrkorna. Och hjälp med vapen kan de inte räkna med från Nato.
Relaterat
Gaddafi låter hälsa att han stannar i Libyen "till slutet".
Efter onsdagens kraftiga bakslag för rebellerna, som tvingades till djup reträtt, fortsatte torsdagens strider på samma sätt. Peter Bouckaert, på plats i Libyen för människorättsorganisationen Human Rights Watch, säger i telefon till TT att Gaddafis styrkor avancerar snabbt. Än en gång står rebellernas fäste Benghazi under hot:
– Fronten är nu bara en stad bort från Benghazi, i Ajdabiya, bara 16 mil därifrån.
Bouckaert säger att de bristfälligt tränade och illa utrustade oppositionella soldaterna snabbt faller tillbaka när de angrips av regimstyrkor, och att regeringstrupperna ändrat taktik:
– De använder sig av civila fordon, vilket gör det svårt för koalitionsstyrkorna att skilja Gaddafis styrkor från rebeller, och risken för civila ökar.
Varnar väst
Vatikanens topp-ämbetsman i den libyska huvudstaden Tripoli uppgav för en katolsk nyhetsbyrå att minst 40 civila har dödats i de utländska flygräderna mot Tripoli, enligt Reuters.
Samtidigt varnade regimens ledare Muammar Gaddafi den internationella koalitionen och sade att "det är deras ledare som drabbats av galenskap".
– De har startat något farligt, något de inte kan kontrollera. Det kommer att vara utom deras kontroll oavsett vilka förstörelsevapen de har till sitt förfogande, sade han enligt statliga nyhetsbyrån Jana.
Ingen beväpning
Storbritannien, USA och Frankrike har alla tidigare sagt att de kan tänka sig bistå rebellerna i Libyen med vapen. Men trots att de stridande regimkritikerna materiellt står sig svaga mot Gaddafis styrkor vill Nato, som nu tagit över ansvaret för militärinsatsen, inte beväpna rebellerna.
– Vi ska skydda civila, inte beväpna dem, säger Natos generalsekreterare Anders Fogh Rasmussen.
I London frågades Libyens avhoppade utrikesminister Musa Kusa ut av brittiska myndigheter. Tidigare har uppgetts att ministern kan ge en värdefull inblick i den libyska regimen och situationen i Tripoli. Den libyska regimen sade i en kommentar till Kusas avhopp att Muammar Gaddafis styre "inte är beroende av individer", enligt AFP.
















