Londonmöte om Libyens öde
Relaterat
Striderna fortsätter i Libyen, trots omvärldens ingripande. Nu kommer en kontaktgrupp att bildas som ska leda de internationella ansträngningarna för att dra upp riktlinjerna för Libyens framtid.
Det framkom i dag i Storbritannien under en konferens om Libyens framtid.
Ett första möte kommer att äga rum i Qatar så fort som möjligt. Man har också enats om att fortsätta koalitionsinsatserna i Libyen tills Gaddafi upphör med attacker mot civila och uppfyller kraven i FN-resolutionen.
Misrata, oppositionens sista fäste i västra Libyen, har under de senaste veckorna belägrats av Muammar Gaddafis trupper. I dag uppgav rebeller i staden att regimen trappat upp angreppen ännu en gång, med urskillningslösa bombangrepp och flera dödsoffer som följd.
Spekulationer kring möjligheten att Gaddafi erbjuds en diskret sorti till ett annat land har förekommit. Italien uppges ha inlett diskussioner om det skulle vara möjligt att ge Gaddafi exil någonstans utanför Libyen. Utrikesminister Carl Bildt säger sig inte känna till några sådana diskussioner. Att Gaddafi skulle få exil i Sverige håller han för fullständigt omöjligt.
-Det saknar varje form av aktualitet.
En inte alltför vågad prognos är att en internationell brottmålsdomstol i Haag så småningom kommer fram med ett åtal mot Gaddafi, enligt utrikesministern.
-De arbetar med hans fall. Skulle det leda till åtal ställs han inför rätta i Haag.
Den libyska oppositionen kräver att Gaddafi ställs till svars för brott mot mänskligheten och inte erbjuds en tillflyktsort i utlandet.
-Han måste ställas inför rätta för sina brott mot det libyska folket, sade Shamsuddin Abdulmolah, talesperson för rådet, till nyhetsbyrån AFP.
Både Frankrike och USA uppgav i dag att de utsett "ambassadörer" till oppositionens fäste Benghazi i östra Libyen.
















