Svårt – men inget nytt Tjernobyl
Läget vid det japanska kärnkraftverket förblir ytterst allvarligt. Experter är eniga om att det värsta som kan hända är fyra härdsmältor men skadorna blir inte så svåra som efter Tjernobylkatastrofen.
Relaterat
Läget vid det japanska kärnkraftverket förblir ytterst allvarligt. Experter är eniga om att det värsta som kan hända är fyra härdsmältor men skadorna blir inte så svåra som efter Tjernobylkatastrofen.
– I Tjernobyl hade vi en skenande reaktorhärd, där det började klyvas atomer i enorma mängder. Något liknande har vi inte i Fukushima, säger Christian Ekberg, kärnkemist vid Chalmers i Göteborg.
Insatserna för att förhindra ett totalhaveri fortsatte i går, bland annat med vattenbombning från helikopter för att kyla reaktorhärdar och bassänger för använt kärnbränsle.
Enligt Björn Dverstorp på Strålsäkerhetsmyndigheten (SSM) försökte man vattenbomba 200 gånger men lyckades bara två gånger, vilket belyser svårigheterna som räddningsstyrkorna står inför.
Hög strålning har hittills bara uppmätts i området runt kärnkraftverket Fukushima I. Endast på en mätplats utanför länet har värden tio gånger över det normala registrerats.
Enligt nyhetsbyrån Kyodo har strålning konstaterats hos sex personer och ytterligare 10 000 ska undersökas.
Japan har utfärdat två säkerhetszoner runt kärnkraftverket, en yttre på tre mils radie och en inre på två mils radie. Från den inre zonen har människor evakuerats.
SSM och även amerikanska kärnsäkerhetsmyndigheten anser det rimligt med en säkerhetszon som sträcker sig åtta mil från Fukushima I.
Bortom den hotande kärnkraftskatastrofen stretar tsunamidrabbade på i kyla, hunger och sorg. Över 460 000 människor är evakuerade. De bor i tillfälliga härbärgen och lider brist på mat och rinnande vatten. Utöver det övriga eländet har landet också drabbats av en köldknäpp, när 1,6 miljoner hushåll saknar el.
Runt 15 000 människor räknas officiellt som döda eller saknade. En av dem är Izumi Suzuki, vars make Tatsuya förgäves söker bland de döda i Natori, utanför Sendai.
När tsunamin kom lyckades Izumi köra till en släkting och knuffa in tvåårige sonen Hibiki och sexåriga dottern Hikaru genom dörren. Sedan sveptes hon själv bort av vattnet.
– Jag har kommit hit varje dag sedan skalvet, men hittills har jag inte fått något besked om min fru, säger Tatsuya. (TT)



















