Flera dödsfall i libyska protester
Relaterat
Sex personer dödades i dag i sammandrabbningar mellan regimkritiska demonstranter och säkerhetsstyrkor i staden Benghazi i Libyen, uppger oppositionens webbsajter.
Människorättsgruppen Human Rights Watch (HRW) uppger för TT att det är väldigt oklart exakt vad som har hänt under dagen. Gruppen vet fortfarande inte hur många som vågade sig ut på gatorna på "vredens dag", men säger att attacker på protesterna är kända, demonstranter har mötts av polisbrutalitet och skottlossning.
Internet och telefonledningar har fungerat sporadiskt, och helt stängts av i delar av landet.
Libyska säkerhetsstyrkor sköt senast i går ihjäl minst fyra personer under protesterna i landet. Rapporten om dödsskjutningarna kom i dag då demonstrationer på "vredens dag" var planerade. "Fienderna" kommer att falla, säger Gaddafi.
En anonym källa, på plats i en mindre stad i Libyen, uppger för TT att situationen är orolig och att många fruktar en återvändo till ett mer brutalt samhälle:
"Situationen i Libyen är mycket svår, läget kan vara på väg tillbaka mot då man dödade och hängde människor på gatorna".
Källan säger sig tro att fler har dödats i al-Bayda än de fyra som rapporterats.
Torsdagen har sedan länge utlysts som demonstrationsdagen "vredens dag" runtom i Libyen. Oron är samtidigt stor för att dagen blir blodig - kritik mot regimen tolereras sällan.
Muammar Gaddafi sade själv i går att "fienderna" skulle falla, enligt brittiska BBC.
-USA:s marionetter och sionismens marionetter kommer att falla.På Gröna torget i huvudstaden Tripoli hade regimanhängare samlats i dag. De ropade att de skulle "försvara Gaddafi och revolutionen", syftande på den militärkupp som 1969 förde Gaddafi till makten uppger Reuters.
Trots missnöje med arbetslöshet, ojämlikhet och en inskränkt politisk frihet, tror många bedömare att ett uppror som det i Egypten är osannolikt, då regimen kan använda oljepengar för att blidka befolkningen.


















