Stenkastande ungdomar i Algeriet
Relaterat
Hundratals stenkastande demonstranter drabbade samman med polisen i staden Annaba i östra Algeriet på söndagen.
De flesta av demonstranterna var ungdomar som samlats utanför den lokala regeringsbyggnaden. Fyra poliser fick lättare skador i tumultet.
Samtidigt planerar oppositionen i Algeriet en ny demonstration till fredag den 19 februari, meddelade oppositionsgruppen CNCD, dagen efter att 2 000 demonstranter drabbat samman med 30 000 kravallpoliser i huvudstaden Alger.
Också i Jemen uppstod oroligheter mellan ett 1 000-tal demonstranter i huvudstaden Sanaa och poliser på söndagen. Polisen försökte hindra demonstranterna att komma fram till presidentpalatset, uppger vittnen till Reuters.
Demonstranterna som kastade sten krävde regimens avgång och skanderade "En jemenitisk revolution efter den egyptiska". Polisen använde batonger mot demonstranterna och fyra människor skadades.
Under tiden förberedde sig president Ali Abdullah Saleh och oppositionen för diskussioner som man hoppas ska förhindra en revolt liknande den i Egypten.
Saleh har, enligt den statliga nyhetsbyrån Sana, ställt in ett planerat USA-besök senare i februari med anledning av "nuvarande omständigheter i regionen".

















