Byxförbud för parisiska kvinnor
I skuggan av burkadebatten diskuteras en annan klädfråga i Frankrike. Ska kvinnorna i Paris få bära långbyxor?
Relaterat
Stadsfullmäktige i Paris har vänt sig till staden polischef och bett honom att avskaffa den förordning som 1799 förbjöd kvinnor att "klä sig som en man", det vill säga bära långbyxor.
- Kvinnor med långbyxor sågs som ett hot mot naturens ordning, säger historikern Christine Bard till den franska nyhetsbyrån AFP. Hon har nyligen utkommit med en bok i ämnet, Byxans politiska historia.
Men nu är det hög tid att ta bort den lokala lagen, anser de socialister, kommunister och miljöpartister som driver frågan i stadsfullmäktige med stöd av en grupp vänsterledamöter i parlamentet.
Förbudet är inte absolut. Kvinnor som kan visa upp intyg från en hälsoinspektör på att de behöver gå i byxor kan få dispens av polischefen – en regel som alltså fortfarande finns kvar.
Under årens lopp har fler undantag gjorts.
1892 tilläts kvinnor att ha långbyxor så länge de håller i tömmarna till en häst. Sedan 1909 gäller det även kvinnor som cyklar, till och med om de leder en cykel.
Efter hård facklig kamp vann franska flygvärdinnor 2005 rätten att ha långbyxor. Och redan 1946 blev det obligatoriskt för kvinnliga poliser att bära långbyxor.
Men i grund och botten har förbudet funnits kvar och tidigare försök att avskaffa det har misslyckats, senast 2003.
Tidigare, 1969, avslog Paris polischef reformkravet med motiveringen att "det är oklokt att ändra en lagtext som förutsägbara eller oförutsägbara förändringar av modet kan aktualisera på nytt".



















