Livstecken i raserad gruva
Alla 33 gruvarbetare som blev instängda i ett gruvras i norra Chile för drygt två veckor sedan är vid liv.
Relaterat
Artikelserie
- Fast i gruva i Chile
- Borrning av gruvtunnel inom kort 2010-08-29
- Instängda gruvarbetare är pressade 2010-08-28
- Instängda i gruva får fotbollsvideor 2010-08-27
- Gruvarbetaranhöriga till domstol 2010-08-26
- Mat och medicin till instängda 2010-08-24
- Psykisk pärs i chilenska gruvan 2010-08-24
- 34 fast i gruva i Chile 2010-08-07
En medlem i räddningsmanskapet sade att man fått med ett meddelande när en borr drogs upp.
– Det satt ett meddelande där om att trettiotre arbetare är vid liv här nere, sade räddningsarbetaren.
Även president Sebastian Pinera bekräftade att man fått kontakt med gruvarbetarna, ett meddelande på ett papper om att 33 lever.
Men han sade att det kommer att ta månader att få ut dem.
– Men hur lång tid det tar spelar ingen roll, bara slutet blir lyckligt, sade han.
Man ska nu skicka in smala plastbehållare i borrhålet med mat och kommunikationsutrustning.
Gruppens öde har alltmer engagerat hela Chile sedan raset för två och en halv vecka sedan.
Tidigare på söndagen hade livräddarna sagt att de tyckt sig höra knackningar i en borr med vilken de nått nära den plats 700 meter under markytan, där man tror att de instängda håller till.
– Naturligtvis kände man en viss glädje, sade då gruvminister Laurence Golborne till tv-kamerorna vid gruvingången, där anhöriga till arbetarna väntat i över två veckor.
Men han förtydligade att det inte fanns något riktigt konkret tecken.
– Vi talar om ett 700 meter långt hål, så knackningarna kan ha varit fallande stenar.
Det var den 5 augusti som raset inträffade i huvudgången till guld- och koppargruvan på 800 meters höjd över havet i Copiapo i Atacamaöknen. Det finns skyddsrum inbyggda med lite mat och vatten, och det är där gruppen förmodas ha väntat på räddning.
Men platsen ligger mycket svåråtkomligt sju kilometer in i berget, och 700 meter ner. Räddningsmanskapet har sagt att det tar 120 dagar att göra en ny tunnel dit.
Några dagar efter det första raset fick en räddningsgrupp skynda sig ut för att rädda sina egna liv, när det kom ett nytt ras bara cirka 80 meter från platsen där de instängda sitter


















