Hijabförbud olagligt
Relaterat
Att förbjuda hijab eller andra religiösa huvudbonader till den norska polisuniformen är olagligt och bryter mot diskrimineringslagen och jämställdhetslagen. Det konstaterar den norska jämställdhets- och diskrimineringsnämnden.
Nämnden har behandlat saken sedan norska DO inte fick genomslag för ett liknande konstaterande tidigare i år.
Då höll justitiedepartementet fast vid att personliga och privata klädesplagg inte ska kombineras med polisuniformen.
Nämnden medger att departementets motivering att uniformerna ska uttrycka neutralitet och likhet inför lagen visserligen är saklig men inte håller hela vägen. Departementet har nämligen inte kunnat motivera varför ett förbud är nödvändigt för att upprätthålla tilliten till norsk polis eller för att upprätthålla lag och ordning.
DO Sunniva Östadvik som också har hand om jämställdhetsfrågor säger sig vara mycket nöjd med beskedet.
-Detta kommer att få stor betydelse när det gäller fritt yrkesval för personer som uttrycker sin religion genom huvudbonad, säger hon och tillägger att departementet nu måste "släppa prestigen" och ändra uniformsreglerna.Hijab är en sjal som döljer hår och del av axlar men inte ansiktet.















