Dyrare att borra i Nordsjön
Relaterat
Oljekatastrofen i Mexikanska golfen kommer via striktare reglering av verksamheten att medföra högre kostnader för att borra efter olja även i Nordsjön, enligt den norska oljekoncernen Statoil.
-Om det blir (tajtare) reglering kommer det dra upp kostnaderna, sade Helge Lund, Statoils koncernchef, efter ett möte med norska oljemyndigheter i Oslo i dag.Lund, citerad av nyhetsbyrån Reuters, bedömer att risknivån redan var på en acceptabel nivå inom Statoils verksamhet, med 2 000 exploaterade källor under det gångna decenniet utan någon allvarlig olycka.
-Men jag väntar mig att myndigheter och industrin kommer vidta åtgärder.Norska myndigheter har tidigare i veckan stoppat alla nya djuphavsborrningar tills en utredning visar vad som gick fel med BP:s olycksrigg i Mexikanska golfen.
Påverkar reglerna
Norges energiminister Terje Riis-Johansen förklarade efter mötet med Statoil-ledningen på fredagen att oljekatastrofen i Mexikanska golfen kommer påverka reglerna för borrning i den norska delen av Nordsjön.
BP:s styrelseordförande Carl-Henric Svanberg kallas till ett möte med USA:s president Barack Obama för samtal om oljeläckan i Mexikanska golfen. "Den värsta miljökatastrofen i USA:s historia", heter det i kallelsen.
Mötet är inplanerat till onsdagen den 16 juni, och blir det första där Obama träffar BP:s ledning öga mot öga sedan oljan började att läcka ut på 1,5 kilometers djup efter explosionen ombord på BP:s oljerigg Deepwater Horizon.
"Vår regering kommer inte att slå sig till ro eller vara nöjd innan läckan har stoppats vid källan, oljan i golfen har samlats in och saneringen är färdig och människor vid kusten kan återvända till vardagen", enligt brevet till Svanberg från chefen för kustbevakningen, amiral Thad Allen.
Värre än väntat
Strax innan Obamas krav på ett möte med Svanberg blev känt visade det sig att katastrofen kan vara ännu värre än amerikanska myndigheter befarat. Nya analyser ger vid handen att så mycket som 40 000 fat olja per dygn kan läcka ut i havet - mer än dubbelt så mycket som myndigheterna tidigare räknat med.
BP ville i dag vid lunchtid, inte berätta om styrelseordförande Carl-Henric Svanberg avsåg att närvara vid det möte med president Barack Obama som Svanberg personligen kallats till av Vita huset.
-Vi kommer att ge besked i sinom tid, säger en talesman för BP i London.

















