Dunkelt "förtydligande" av Vatikanen
Relaterat
Vatikanen inriktade sig på onsdagen på att minimera skadan efter den mäktige kardinalen Tarcisio Bertones sammankoppling av homosexualitet med pedofili.
Det är inte en uppgift för kyrkans män att göra "generella påståenden av specifikt psykologisk eller medicinsk natur", hette det i ett uttalande från Vatikanen.
Kardinal Bertone, Vatikanens andreman och påven Benedictus högra hand, yttrade under ett besök i Chile i måndags att "många" psykologer och psykiatriker har visat på samband mellan homosexualitet och pedofili. De uppdagade fallen av pedofili inom katolska kyrkan i land efter land skulle alltså inte ha sin förklaring i celibatet utan i homosexualitet.
På onsdagen förklarade talesmannen Federico Lombardi att Vatikanens uttalande syftar till att "förtydliga" Bertones yttrande och inte bör ses som att Heliga stolen "tar avstånd" från det.
Resten av uttalandet var ägnat åt statistik över de fall av prästers sexövergrepp mot barn som kommit Vatikanen till del. Enligt den statistiken handlar tio procent av fallen om pedofili "i strikt mening", medan 90 procent av fallen handlar om sex mellan präster och minderåriga.
I 60 procent av fallen var prästernas sexobjekt pojkar och i 40 procent av fallen flickor.
Från homosexuellas intressegrupper fortsatte fördömanden av Bertonis uttalande att strömma in. Även det franska utrikesdepartementet fördömde Vatikanens sätt att anklaga homosexuella präster för pedofilskandalen.
I Malta uppvaktade sju offer för prästers sexövergrepp ärkebiskopen och begärde återigen att få möta påven när denne besöker landet under veckoslutet.
Från Tyskland rapporterades att katolska kyrkan tappar medlemmar i tusental i dess främsta upptagningsområde Bayern sedan pedofilskandalen rullats upp.















