Många döda i T-baneexplosion
Relaterat
Artikelserie
- Attackerna i Moskva
- "Misstankar riktas mot tjetjenska extremister" 2010-03-29
- Lugnt läge i Moskva 2010-03-29
- Attacker i Ryssland under 2000-talet 2010-03-29
- Rasistisk hatkampanj befaras 2010-03-29
En första, kraftig explosion inträffade i Moskvas tunnelbana på måndagsmorgonen. Det uppgavs att 25 människor dog och flera personer skadades.
Orsaken till explosionen vid Ljubljankastationen i centrala Moskva är ännu okänd.
Explosionen inträffade ombord på ett tåg på Lubjankastationen, säger en taleskvinna från räddningsdepartementet till Itar-Tass. 14 passagerare ska ha dödats ombord på tåget, medan elva personer på plattformen också miste livet, säger taleskvinnan Irina Andrianova till nyhetsbyrån.
En andra explosion inträffade en stund senare i Moskvas tunnelbana, den här gången på en annan station - Park Kulturij, uppger ryska nyhetsbyråer. Minst 15 människor ska ha dödats i den andra explosionen, rapporterar AFP med hänvisning till ryska medier.
Det finns ännu inga uppgifter om vad som orsakat explosionerna i Moskvas tunnelbana, men en säkerhetskälla säger till nyhetsbyrån Interfax att de kan ha orsakats av självmordsbombare.
Åklagare har inlett en brottsutredning om ”terrorism” efter de två våldsamma explosionerna i Moskvas tunnelbana, uppger en talesman för åklagarämbetet.
De senaste uppgifterna från ryska myndigheter är nu att sammanlagt minst 34 personer dödades i de båda explosionerna. Det är en något lägre dödssiffra än vad som först rapporterades.
I explosionen på Lubjankastationen dog 22 och på Park Kulturij-stationen 12 personer, uppger räddningstjänsten.
Uppemot 20 människor rapporteras ha skadats.
Ingen har tagit på sig dådet, men misstankar lär riktas mot grupper i norra Kaukasus.
Den första explosionen inträffade nära den ryska säkerhetstjänsten FSB:s huvudkontor.
Svenska ambassaden i Moskva hade strax före klockan åtta svensk tid inte någon information om huruvida någon svensk medborgare har drabbats av tunnelbaneexplosionerna eller ej.
– Nationaliteter är inte kända än, vare sig på skadade eller döda, så det är för tidigt att säga men vi kommer naturligtvis att försöka få fram den informationen så snabbt som möjligt, säger Torbjörn Sohlström, minister vid ambassaden.
Explosionerna inträffade mitt under morgonrusningen.
– Vi fick reda på det här via ryska nyhetsbyråer och medier nu på morgonen och vi vet inte mer än vad som framgår av den informationen för tillfället. Vi får se vad som händer under dagen. Vi följer naturligtvis utvecklingen, säger Torbjörn Sohlström.
Preliminära resultat visar att båda explosioner orsakades av självmordsbombare, uppger Moskvas chefsåklagare.























