Tipsa GP

  720 10  sms/mmsnyhetstips@gp.se

Världen

Publicerad 13 januari 2010Uppdaterad 13 januari 2010
Textstorlek123

Israel bad Turkiet om ursäkt

Relaterat

Israel och Turkiet föreföll på onsdagskvällen ha grävt ned stridsyxorna igen efter grälet om en kontroversiell tv-serie.

Israel bad formellt om ursäkt sedan Turkiet hotat ta hem sin ambassadör i Tel Aviv. Israels vice utrikesminister Danny Ayalon hade dessförinnan framfört en sorts ursäkt för sin respektlösa behandling av Turkiets ambassadör i tisdags - men Turkiet tyckte inte att den ursäkten dög.

Bakgrunden är en turkisk tv-serie där ett turkiskt barn som kidnappats av israeliska diplomater räddas av en skarpskjutande turkisk agent.

Den fick Israel att protestera. Turkiets ambassadör kallades till israeliska UD.

Ayalon, som tillhör det ultranationalistiska partiet Yisrael Beitenu, var så upprörd över tv-serien att han vägrade skaka hand med ambassadören. Ingen turkisk flagga placerades på bordet och ambassadören placerades i en låg soffa för att förödmjukas.

Uppenbarligen har Ayalon efter det tagits i örat från högre ort. Han presterade på onsdagen ett uttalande av vilket framgick att han ångrade sig: "Min protest mot attackerna mot Israel i Turkiet förblir giltiga, men det är inte mitt sätt att vanhedra ambassadörer och i framtiden kommer jag att klargöra min åsikt på ett diplomatiskt acceptabelt sätt."

Ayalon använde inte själv ordet ursäkt, men det gjorde hans chef, premiärminister Benjamin Netanyahu.

Och Turkiet krävde tydligare avbön. President Abdullah Gül sade att Turkiet tänkte dra tillbaka sin ambassadör på torsdagens morgon om frågan inte fått en lösning före kvällen.

Snart kom besked: ambassadören blir kvar i Tel Aviv.

-Vi har fått den ursäkt vi ville ha och förväntade oss, sade premiärminister Recep Tayyip Erdogan inför ett pressuppbåd.

Däremot ska sändebudet snart hem för att förbereda ett förestående Turkiet-besök av Israels försvarsminister Ehud Barak, som var vad ministerierna arbetade med innan de fastnade framför tv:n.

Publicerad 13 januari 2010Uppdaterad 13 januari 2010
Textstorlek123

Innehåll

Annat innehåll

GP TV VÄRLDEN

Mer Tv
GP TV RSS

TV: Chile kan skaka i åratal

Chile kommer att känna av efterskalv av den senaste kraftiga jordbävningen i månader, kanske år.

SENASTE NYTT

Hela nyhetsdygnetSenaste nytt RSS

BLOGGAR

"De fria hundarnas stad"
Henrik Wallgren | Luffar-bloggen
"Bilder från välkomsfesten"
Nöjesbloggen

Melodifestivalen 2010
"Hipp hurra!"
Ledarbloggen
"Borg och Brolin mot Mutumba och Wiberg"
Daniel Ehlersson | Sportbloggen
"Köp liftkort med mobilen"
Teknik och Trender
Fler

RECENSIONER

Girls svänger efterhand(Musik)
Kamp med Gud(Litteratur)
Kommunikation med de döda(Konst&Design)
Stor på egna meriter(Musik)
Ungdomligt från 1913(Musik)
Kvinnor i herrskjortor(Litteratur)
Bomb The Bass(Musik)
Den Fule(Musik)
White Wizzard(Musik)
Dessa(Musik)
Hela listanFörminska listan

GP:s ANNONSER


Sök bland GP:s annonser

Kontaktinformation






  1. På TV Just nu

serier

Senaste nytt som mail

Senaste nytt i mobilen

gp.se: Systemkrav på gp.se | Regler och villkor för GP på nätet | Cookies | PUL | RSS | Musiken på denna Internettjänst tillgängliggörs med tillstånd från STIM/NCB.
mobil.gp.se: GP i mobilen | GP Sportzapp
Göteborgs-Posten: Kontakta GP | Om GP | Jobba på GP | Prenumeration | Läsvärdet | GP:s arkiv | GP som PDF
Huvudväxel: 031-62 40 00 | Postadress: Göteborgs-Posten 405 02 Göteborg | Besöksadress: Polhemsplatsen 5 Göteborg
Ansvarig utgivare: Jonathan Falck Webmaster: Webmaster Copyright © 1995 - 2010 Göteborgs-Posten