Världens högsta byggnad
Relaterat
Mitt i den globala ekonomiska krisen invigs i morgon rekordskyskrapan i Förenade arabemiraten.
Burj Dubai är högst i världen - men byggd på ett skuldberg.
In i det sista har man hemlighållit byggnadens exakta höjd, men den uppges vara över 800 meter och synlig på 9,5 mils håll. De understa 605 metrarna är av betong - världsrekord - medan toppen är av stål.
Kommentarer från Bill Baker, partner i det anlitade amerikanska arkitektföretaget Skidmore, Owings och Merrill (SOM), låter förstå att tornet byggts ungefär som man reste katedraler på medeltiden: utan att egentligen veta hur höga de skulle kunna bli, men med ambitionen att hela tiden försöka nå lite högre.
Det hände att katedraler i Europa rasade. Och för byggundret i Dubai har det sett svajigt ut i månader.
Det gick chockvågor genom finansvärlden i november, när den statsägda jätten Dubai World begärde anstånd med betalningarna i ett halvår. Frälsarkransen - tio miljarder dollar till akuta betalningar - kom från grannemiratet Abu Dhabi.
Nu beskrivs läget som stabilare och förhandlingar om att lägga om lån pågår, men Dubais totala skuldbörda beräknas uppgå till 100 miljarder dollar. Och emiratet har små egna oljeresurser.
Flera högre torn än Burj Dubai har planerats, men rekordet lär inte slås på länge. Fastighetspriserna har under det gångna året sjunkit med 50 procent och så mycket som 45 procent av byggplanerna beräknas ha lagts på is.
















