Obama sänder topprådgivare till Kina
Relaterat
President Barack Obamas nationella säkerhetsrådgivare Thomas Donilon reser till Peking för samtal med regeringsföreträdare där, sedan Kina och Ryssland med sina veton sänkt ett förslag i FN:s säkerhetsråd om Syriensanktioner. Bland dem han möter är kinesernas högst uppsatte diplomat, Dain Bingguo, meddelar presidenthögkvarteret Vita huset.
Donilon ska ta upp det "nuvarande och framtida tillståndet i de amerikansk-kinesiska relationerna".
Säkerhetsrådet enades på fredagen, dagen efter att det underkända sanktionsförslaget, om att förlänga mandatet åt sin övervakningsstyrka i Syrien, Unsmis, ytterligare 30 dagar. Ett beslut som Ryssland med glädje antagit, kommenterade landets FN-ambassadör Vitalij Tjurkin enligt ryska nyhetsbyrån Interfax.
-Vi är glada över resultatet av arbetet med denna resolution. Den är balanserad och dess krav riktar sig till alla parter i Syrien.




































