Den supersociala katten Molle har blivit en institution bland besökarna på Ica Hajen, vilket Hallands Nyheter tidigare har skrivit om.
Sedan ett par månader tillbaka sitter den orange-färgade kissen utanför butiken, i bland på en bänk och i bland på marken. Där håller han ögonen på alla som kommer in och ut ut butiken.
— Han har nog suttit där tre till fyra år nu. Molle gillar folk och att titta på människor som rör sig där,säger Victor Andersson, ställföreträdande Ica-handlare vid Ica Hajen.
På Facebook harden mystiska katten dykt upp flera gånger i olika grupper.Många har undratvar den bor och vem den är.Flera personer i grupperna har uttrycktsin förtjusning över katten som verkar gilla folk.
"Sitter där några timmar om dagen"
Ganska snart efter att trådarna på Facebook skapades, kom beskedet att Molle faktiskt har ett hem men ändå besöker matbutiken på sin lediga tid för att träffa människor. Han har lärt sig att han i bland kan få smaka på något gott från affären.
Men sedan en tid tillbaka har Molle fått sig en nytillverkad skylt: "Det här är Molle. Han kom till Varberg 2013 och har hittat sin favoritplats här på Hajen och kan sitta här i timmar och titta på alla förbipassserande människor. Han älskar att bli klappad men mata honom gärna inte då han har en familj och bor i ett hus bakom butiken", lyder texten på skylten med en bild på en nöjd Molle vid sidan av.
– Det är några medarbetare som kom med det initiativet för att människor var lite oroliga för om han var hemlös, men det är han inte. Men det är också till för att människor inte ska mata honom eftersom han får mat hemma. Men han sitter några timmar om dagen på Hajen, säger Victor Andersson.