"En udda, rörande upplevelse"
Rojalistisk yra där folk taktfast ropade "en gång till" efter kyssen, några fjädrar på toppen av hjälmutsmyckade ryttare och akut klaustrofobi.
Relaterat
Artikelserie
- Bröllopsdagen
- Kutym med även diktaturer, hävdar UD 2010-06-18
- Prins Daniel blir riddare 2010-06-19
- Skarpt läge för konditorn 2010-06-19
- Lyriska röster om bröllopsdagen 2010-06-20
- Daniels tal "bäst på bröllopet" 2010-06-20
- Grattis blandades med monarkidebatt 2010-06-20
- Positiva rapporter till utlandet 2010-06-20
- Fest långt efter soluppgång 2010-06-20
- Succé för zoombilden 2010-06-20
- Stramt, svenskt - och bojkottat 2010-06-20
- En natt av dans och fest 2010-06-19
- En halv miljon människor på gatorna 2010-06-19
- "Ett utmärkt vinval" 2010-06-19
- Prinsens bil nära att bogseras bort 2010-06-19
- Uppklätt i Torslanda 2010-06-19
- "Det gick ett sus genom publiken" 2010-06-19
- Dagens tider 2010-06-19
- GP:s expert om klänningen: "Jättefashion" 2010-06-19
- Jubel i Ockelbo 2010-06-19
- I Göteborg har de redan sagt ja 2010-06-19
Nå, vad förväntar sig en kriminalreporter som hamnar på ett annorlunda bevakningsuppdrag?
Egentligen ingenting. Han hoppas att ingen psykiskt sjuk individ skall attackera brudparet eller någon i deras sällskap. Inte mycket mer.
Men det blev faktiskt en udda, lite rörande upplevelse.
Fången i Kungsträdgården bland kanske 50.000, 60.000 eller 70.000 människor, får jag hålla med dalkarlen Mats som stod klämd bredvid:
- Det var inte mycket man såg. Fast ändå en djäkla häftig känsla.
Folk hade vaktat sina platser vid kravallstaketet sedan tidig förmiddag. Fler och fler människor packade sig in. En timme före kortegestart gick det inte längre att röra sig. När kyssen slutligen smackades dit, jublade massorna.
"En gång till, en gång till", vrålade mammor, pappor, barn och alla andra i en unisont.
Killen som sålde svenska flaggor för tio kronor stycket gjorde lysande affärer. Detta var dock inte bara ett party för de kungahustrogna. I Kungsan växte det snarare till en multikulturell fest. Alla var där, både de från Östermalm och de från Rinkeby.
Och ytterst få av dem uttryckte någon större besvikelse över att de i princip inte sett ett dugg. De som stod längst fram kunde förstås vinka och få ögonkontakt med Daniel och Viktoria. Vi som ställt oss ovanpå på något skymtade eskorten och kanske lite av kronprinsessans vita klänning.
Resten? Nej, de fick nöja sig med korv, glass, gratis vatten eller en liter jordgubbar.
Varenda kvadratmeter i Kungsträdgården var upptagen.
Många hade picknick med släkten och reste sig inte förrän efter vigselakten.. Och då var det förstås för sent. Efteråt, då paniken låg på lut, tvingades polisen snabbt riva avspärrningarna utefter Kungsträdgårdsgatan.
Då störtade merparten ut ur sina fållor och rusade ner mot strömmen, för att förverkliga drömmen. Att få se en skymt av brudparet, denna gång i båt.
Vissa avstod med motiveringen att "jag måste andas en stund".







































Gör ditt val och köp här

