Ostadigt bröllopsväder
Prognosmakarna kan inte enas: Får kronprinsessan Victoria regn i brudkronan eller ej?
Relaterat
Artikelserie
- Dagen före bröllopet
- En tredjedel vill pensionera kungen 2010-06-18
- Ja till Victorias önskan 2010-06-18
- Ostadigt bröllopsväder 2010-06-18
- Anmälningar mot bröllopsbevakning 2010-06-18
- Hot om tv-bojkott mot bröllopet 2010-06-18
- Svenska folkets rojalism minskar 2010-06-18
- Victoria kom med solskenet 2010-06-18
- Victoria sken som en sol 2010-06-18
- Dalahäst och brödrost åt brudparet 2010-06-18
Något drömväder blir det inte på kronprinsessan Victorias och Daniel Westlings bröllopsdag.
Ska man lita till SMHI så får bröllopsgästerna fälla upp paraplyerna redan på väg till Storkyrkan. Ett band av moln och regnskurar drar in över huvudstaden under tidig förmiddag. Regnskurarna avlöser sedan varandra under hela vigseln. Därefter lättar molntäcket något och det kan spricka upp en aning lagom till kortegen genom staden.
– Men tyvärr är det även risk för eftermiddagsskurar, säger jourhavande meteorolog Alexandra Ohlsson.
Också SVT:s vädertjänst spår en och annan skur.
Vädersajten klart.se och norska yr.no tror däremot på uppehållsväder, hela lördagen. Efter en morgon med växlande molnighet mulnar det på, men någon risk för nederbörd är det inte. Mest optimistiska är de norska prognosmakarna som utlovar en och annan solglimt.
Temperaturerna och vindarna är det enda som prognosmakarna är överens om. Det blir mellan 15 och 17 grader och svaga vindar i Stockholm under kronprinsessbröllopet.







































Gör ditt val och köp här

