V och FP öppnar för bjudregler
Relaterat
Riksdagspartierna vill inte ha gemensamma regler för bjudresor och andra förmåner.
-Jag är förvånad över deras inställning, säger Claes Sandgren, ordförande för Institutet mot mutor, till TT.
Den senaste tidens turer med bjudresor för Moderaternas partisekreterare Sofia Arkelsten och tennisbiljetter till Socialdemokraternas partiledare Mona Sahlin har fått experter att efterlysa ett gemensamt regelverk om vad som ska gälla i samband med förmåner till riksdagsledamöter.
Men intresset bland riksdagspartierna är ljumt.
-Jag skulle vara för ett tydligare regelverk om det skulle lösa problematiken så att det blev klockrent när man skulle resa och inte. Det kommer aldrig ett regelverk kunna göra, säger Sven-Erik Österberg, Socialdemokraternas gruppledare, till Svenska Dagbladet.
Även Moderaterna är tveksamma.
-Jag är inte alltid säker på att det går att skriva det perfekta pappret som förutser varje situation. I andra ändan riskerar vi att gränserna sätts så skarpt att vi stänger ner kontakter och möjligheter att lära och förstå vår omvärld, säger statsminister Fredrik Reinfeldt till Ekot.
Vänsterpartiet däremot vill se en förstärkning av regelverket kring gåvor och resor. Även Folkpartiet kan tänka sig att se över reglerna.
-Det är en självklarhet att regelverket kring gåvor, resor och annat som kan påverka våra folkvalda måste förstärkas, säger Vänsterpartiets vice gruppledare Ulla Andersson. -Reinfeldt pratar om sunt förnuft. Men med tanke på de senaste dagarnas avslöjanden och debatt så blir det uppenbart att det inte räcker, säger hon. -Folkpartiet utesluter inte en översyn. Vi vill titta på hur det ser ut i andra parlament, få en mer samlad bild om detta verkligen är ett problem och slutligen lyssna på de myndighetsföreträdare som nu har synpunkter på detta, säger Folkpartiets gruppledare Johan Pehrson. -Gemensamma riktlinjer blir aldrig uttömmande och helt exakta, men de kan göra att man kommer en bra bit på vägen. Hade man haft sådana riktlinjer hade mycket av den diskussionen som nu varit kunnat undvikas, säger Claes Sandgren till TT.


















Gör ditt val och köp här

