Man begärs häktad för mord på Therese, 31

ANNONS

Den man som är misstänkt för mordet på Therese Palmkvist har under torsdagseftermiddagen begärts häktad.

Polisen har under dagen bekräftat att den kropp som hittades i försvunna Therese Palmkvists hus är Thereses kropp.

Kroppen hittades förra veckan, enligt Aftonbladet, inrullad i en matta i husets källare i Långshyttan - en uppgift som polisen inte har bekräftat.

Fram tills i dag, torsdag, så har identiteten på kvinnokroppen inte kunnat fastställas.

– Vi fick det här beskedet nu på förmiddagen, anhöriga är underrättade, säger Stefan Dangardt, presstalesperson vid polisen i Dalarna.

En man är sedan ett par dagar tillbaka gripen misstänkt för mordet på Therese Palmkvist, efter att ha varit anhållen i sin frånvaro.

ANNONS

– Han har förhörts i dag och förnekar brott, säger Stefan Dangardt.

LÄS MER:Kvinnokropp hittad i Thereses hus

LÄS MER:Therese, 31, försvann –kropp hittad vid fastigheten

Inledningsvis människorov

Det var den 13 mars som 31-åriga Therese Palmkvist från Långshyttan i Dalarna anmäldes försvunnen av anhöriga. Men 31-åringen ska enligt polisen inte ha synts till sedan dagarna före jul.

Inledningsvis misstänkte polisen att Therese Palmkvist hade förts bort och en förundersökning gällande människorov inleddes.

En man kunde snabbt anhållas i sin frånvaro, inledningsvis misstänkt för människorov men sedan en tid tillbaka, misstänkt för mord.

Polisen har varit på plats vid flera tillfällen vid Therese Palmkvists bostad för att genomföra tekniska undersökningar. Men det var först för en dryg vecka sedan som en kvinnokropp, som tidigare inte har uppmärksammats, hittades i bostaden.

Därefter rubricerades händelsen som misstänkt mord.

Vad orsaken till att den vid de första tillfällena inte hittades är oklart.

– Det kan bero på att rubriceringen till en början var människorov och att syftet vid besöket var att leta fram information om var hon kan ha tagit vägen.

Kan kroppen ha placerats i bostaden i efterhand?

– Vi har inga indikationer på att kroppen ska ha placerats där i efterhand, vad jag förstår så låg den dold, säger Stefan Dangardt.

ANNONS

Therese Palmkvists familj har godkänt att GP publicerar namn och bild.

ANNONS