"V ensamma om att vilja förbjuda vinster"
Förväntningarna på dagens tal av Sjöstedt är höga, menar GP:s Maria Sköld som är på plats i Almedalen.
Levde Reinfeldt upp till förväntningarna i går?
– Det var spännande att stå och lyssna i publikhavet. Han fick väldigt blandade reaktioner, och det märktes också på twitter sedan. Några tyckte att det var ett av de bästa tal han hållit hittills. Det omdömet fick han både av sina egna och av flera tunga socialdemokrater. Det var också ett tal som var tänkt att locka väljare som väger mellan Moderaterna och Socialdemokraterna. Men från många traditionellt borgerliga väljare var reaktionen snarare "å nej, inte ett sådant tal till". De tyckte att han berättade väldigt mycket om problem han såg, men inte om vad han tänkte göra åt dem. Många hade nog väntat sig fler nya visioner.
Hur tror du det går för Vänsterpartiets Jonas Sjöstedt i dag?
- Det är alltid spännande med en ny person. Det är första gången han talar i Almedalen och det är ju en väldigt speciell miljö. Det är säkert en stor utmaning för honom och många vänsterpartister har höga förväntningar och hoppas på ett stort genomslag.
Kommer han att få det då?
- En ny partiledare väcker alltid extra intresse och han är en väldigt driven talare. Jag tror att han kommer att tala mycket om eurokrisen. Dels eftersom det är ett område som han kan väl efter att ha suttit i Europaparlamentet, dels eftersom V har en uppfattning som skiljer sig mycket från de andra partiernas i de frågorna. Dessutom så har Jonas Sjöstedt tillsammans med Ulla Andersson i dag gått ut med en debattartikel om vinster i välfärden. Det är en fråga där V är ensamma om att vilja förbjuda vinster helt. Så jag tror att det kommer bli ett intressant tal.
Vad händer annars i dag?
- Moderaterna har ett ekonomiskt seminarium där finansminister Anders Borg ger sin syn på det ekonomiska läget i landet. Det känns extra viktigt just nu i och med den ekonomiska oron och det faktum att en höstbudget snart ska presenteras. Dessutom har alliansen sin gemensamma dag, där de ska få lite liv i det här allianssamarbetet som annars inte har märkts av så mycket den senaste tiden.
































