Ikea använde politiska fångar
I dåvarande Östtyskland (DDR) användes politiska fångar i tillverkningsindustrin. Ett av företagen som drog nytta av den billiga arbetskraften var svenska Ikea, hävdar SVT:s Uppdrag granskning i ett program som sänds på onsdag.
Bevisen för det ska man ha funnit i säkerhetspolisens arkiv.
Ikea bemöter påståendet i ett pressmeddelande och skriver där att företaget under 1970- och 1980-talen genomförde regelbundna inspektioner av fabrikerna i DDR. "Vi var tydliga med våra krav då som nu", skriver företaget. "Ikea har aldrig accepterat ett sådant sätt att bedriva verksamheten".
Efter en tysk tv-dokumentär förra sommaren ska Ikea särskilt ha undersökt påståendet att politiska fångar använts i Ikeas produktion, utan att finna några bevis för att så var fallet.































